11 Eylül’ün arkasında İsrail’in olduğunu söyleyen İngiliz papaza 12 yıl görevden men cezası

ABD’deki 11 Eylül saldırılarının arkasında İsrail’in olduğunu öne süren İngiliz papaz Dr. Stephen Sizer, “Yahudi karşıtı faaliyetlerde” bulunduğu gerekçesiyle 12 yıl süreyle görevden men edildi.

11 eylül

Hizbullah’ın askeri kanadının üst düzey bir komutanıyla 2006’da “izinsiz görüştüğü” belirtilen Sizer’in “Hıristiyan-Yahudi ilişkilerini baltaladığı” kaydedildi.

İngiltere’de görülen davada 69 yaşındaki emekli papazın, Facebook’ta İsrail’in İkiz Kulelerin yıkılmasında parmağı olduğunu öne süren “antisemit” bir makaleyi paylaştığı hatırlatıldı.


Sizer, Ocak 2015’te makalenin linkini yorumla birlikte paylaşıp, “Bu antisemitik mi? Eğer öyleyse, şüphesiz kaldırmam istenecektir.” demişti.

İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu’nun Sizer’a yönelttiği 11 suçlamadan dördünü kabul eden kilise mahkemesi, “bir memurun makamına ve işine yakışmayan” davranışlar sergilediğine hükmetti.

Sizer, geçtiğimiz Aralık ayında mahkemenin hakkında verdiği ilk kararının ardından yaptıklarından dolayı özür diledi.

11 Eylül ile ilgili makaleyi paylaştığı için “özellikle üzgün” olduğunu belirten Sizer, “Davranışlarıma yönelik eleştirileri kabul ediyorum ve neden olduğum incinme ve kırgınlık için içtenlikle özür diliyorum.” şeklinde konuştu.


Sizer’in 13 Aralık 2030 tarihine kadar herhangi bir görevi yerine getirmesinin yasaklandığını duyuran mahkeme sözcüsü, “Bu, Sizer’in görevden uzaklaştırılmasından bu yana aldığı dört yıllık cezaya ek olarak sekiz yıllık bir yasak anlamına geliyor. Mahkeme heyeti, görevi kötüye kullanma bulguları nedeniyle 12 yıllık bir yasaklamanın uygun olduğu sonucuna vardı.” dedi.

Canterbury Başpiskoposu da kararın ardından “Stephen Sizer’in davranışlarının Hristiyan-Yahudi ilişkilerini baltaladığı, komplo teorilerine ve kamusal Hristiyan hizmetinde ve kilisede yeri olmayan mecazlara cesaret verdiği açıktır.” açıklaması yaptı.

11 Eylül saldırıları

september 11

Kısaca 11 Eylül saldırıları El-Kaide isimli terör örgütünün 11 Eylül 2001 tarihi sabah saatlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı düzenlediği dört koordineli terör saldırısı dizisidir. O sabah 19 terörist, ABD’nin kuzeydoğu eyaletlerinden California’ya seyahat etmesi planlanan dört ticari uçağı kaçırdı. Hava korsanları, ilk iki uçağı New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleler olarak anılan kulelerine, üçüncü uçağı ise Pentagon’a (ABD ordusunun karargâhına) çarptırdılar. Dördüncü uçağın Washington, DC’deki bir federal hükûmet binasını vurması (yüksek ihtimalle Beyaz Saray) planlanmıştı; ancak uçak, bir yolcu isyanının ardından bir tarlaya düştü.

dünya ticaret merkezi

Saldırıdan 56 dakika sonra WTC-2 adlı bina, 102 dakika sonra da WTC-1 adlı diğer bina tamamen çöktü. Saldırılarda yaklaşık 3.000 kişi hayatını kaybetti ve terörizme karşı savaş başladı. FBI tarafından yürütülen araştırmalar neticesinde saldırıları gerçekleştiren kişilerin, Usame bin Ladin’in liderliğindeki El-Kaide ile bağlantılı olduğu belirlendi.

Komplo teorileri


11 Eylül saldırıları olarak adlandırılan olaylar ile ilgili çeşitli komplo teorileri bulunmaktadır. Kimi iddialara göre 11 Eylül olayları Amerikan hükûmeti ve gizli servisleri tarafından uygulanan bir sahte bayrak operasyonu, Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır. Bu teoriler, herhangi bir somut kanıta dayandırılmamıştır.

Dijital Schengen Vizesi dönemi: Online başvuru ile vize almak kolaylaşacak mı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.