ChatGPT’nin zihin yaşı belirlendi

Zihin teorisi testine tabi tutulan yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin zihin yaşı performansı açıklandı.

ChatGPT yaşı

ChatGPT’nin zihin yaşı belirlendi

ABD’li bir araştırmacı, ünlü yapay zeka sohbet botu ChatGPT’yi “Zihin Teorisi” testlerine soktu. Stanford Üniversitesi’nden hesaplamalı psikolog Michal Kosinski, sohbet botunun bu testte ortalama 9 yaşındaki bir çocuk seviyesinde performans gösterdiğini tespit etti.


Zihin Teorisi; başka canlıların bilgi, duygu, inanç, niyet ve zihinsel durumlarını anlama becerisini tanımlıyor. Başka bir deyişle, insanların eldeki ipuçlarına dayanarak başka bir kişinin zihninde neler olup bittiğini “tahmin etme” yeteneği ifade ediyor.

Örneğin bir kişinin belirli bir yüz ifadesinden veya önceki olayların bilgisinden yola çıkarak kızgın olduğunun anlaşılması bu teoriyle uyumlu. Zihin Teorisi testi başlangıçta şempanzelerin zihinsel durumlardan çıkarım yapmaları için ele alınsa da bugün insanlar için de kullanılıyor.

Kosinski, yapay zeka firması OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT’nin üç farklı versiyonunu bu testlere tabi tuttu. Araştırmacı ilk olarak sohbet botunun 2022’den önce geliştirilen bir sürümünü kullandı ve testleri geçemediğini gördü. Daha sonra kısa bir süre sonra yayımlanan ikinci versiyonu test etti.

9 yaşındaki bir çocukla aynı performansı sergiledi

Bu sürüm, teorik testlerin yüzde 70’ini çözdü. Bu seviye kabaca 7 yaşındaki bir çocuğunkine eşdeğer. Son olarak da Kasım 2022’de çıkan en son sürüm test edildi ve görevlerin yüzde 93’ünü çözebildiği anlaşıldı. Bu da son sürümün kabaca 9 yaşındaki bir çocukla aynı performansı sergilediği anlamına geliyor.


Araştırmacının bulgularını özetlediği makale henüz hakem onayından geçmedi ve bilimsel bir dergide yayımlanmadı. Yankı uyandıran araştırma, hakem onayını beklerken ArXiv adlı internet sitesinde erişime açıldı.

ChatGPT hangi sektörlerdeki çalışanları işsiz bırakacak?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.