ChatGPT-4 ağzınızı açık bıraktıracak yeni özellikleriyle geliyor!

OpenAI tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan ChatGPT-4, önceki modelin açıklarını kapatırken öte yandan ağzınızı açık bıraktıracak yeni özellikleriyle geliyor.

ChatGPT-4

ChatGPT-4 ağzınızı açık bıraktıracak yeni özellikleriyle geliyor!

Yapay zeka destekli araçlar her geçen gün yeni becerilere kavuştukça insanların da “işimizi elimizden alacak” düşüncesi doğru orantıda kuvvetleniyor. Fakat ilginç (ve olması gerektiği gibi) bir şekilde, son dönemde bu durum korkudan ziyade ayak uydurma, adapte olma çabasına dönüşmeye başladı. Bu bağlamda yapay zeka araçları artık tehdit değil, birer asistan olarak algılanıyor.


OpenAI tarafından yeni duyurulan ChatGPT-4 ise tam da bu sebeple devimsel bir nitelik taşıyor desek yanlış olmaz. Detaylarına gireceğimiz bu teknolojinin önceki modelini daha önce sıkça gördünüz. Sorulara verdiği cevaplar, oluşturduğu siteler, uygulamalar ve daha niceleri sık sık gündeme gelmişti. Peki yenisinde ne değişti?

ChatGPT-4’ün 100 trilyon parametresi var

ChatGPT-4 içinse, eğitimde kullanılan bu verinin boyutu 45 GB seviyelerinde. Bu da cevaplarda tutarlı olmasının yanında daha geniş bir cevap kapasitesine sahip olacağını gösteriyor. Bunun dışında parametre konusuna gelirsek; GPT-3, 175 milyar parametre barındırıyordu. Çok fazla değil mi? GPT-4’ün 100 trilyon parametresini duyunca o kadar da fazla gelmiyor.

gpt4 gpt3

  • 175 milyar= 175.000.000.000
  • 100 trilyon= 100.000.000.000.000

İnternette bu devasa parametre farkının, yeni modeli insan beynine yaklaştıracağı öne sürülüyor fakat ilk elden deneyimlemedikçe bunu kesin dille vermek pek de tutarlı olmayacaktır. Yine de ChatGPT’den güncel olarak aldığınız cevaplara nazaran daha tutarlı, doğal ve kapsamlı cevaplar alacağınızdan şüpheniz olmasın.


Bunun dışında bu model, 25.000 kelimeye kadar okuyabiliyor, analiz edebiliyor ve yazabiliyor.

Bunlara ek olarak OpenAI CEO’su Sam Altman, boyut bakımından GPT-4’ün GPT-3’ü aşmayacağını da belirtti.

Ayrıca yeni model çok daha güçlü CPU ve GPU’larla çalışacağından öncekinden daha hızlı olacağı da şüphesiz.

Son olarak gerçek hayat senaryolarına geçmeden önce bir karışıklığı ortadan kaldıralım. ChatGPT-4, sadece yazı ile işlem yapabileceğiniz bir model. Bu sebeple DALL-E gibi görsel veya video üretiminde kullanılması mümkün değil. Yani video metninizi oluşturabilirsiniz fakat videonuzu oluşturamazsınız.

Görselleri anlama yetisine sahip

Fakat bu, kendisine görsel verdiğinizde öylece kalacağı anlamına gelmiyor. Zira bu model, görseli analiz ederek anlama yetisine de sahip. Yani birbirine doğru gelen iki arabanın görselini kendisine verdiğinizde arabaların çarpışacağını belirtebiliyor. Veya düşmek üzere olan bir tabağı bir fotoğrafta gördüğünde bu tabağın kırılacağını söyleyebiliyor. Ya da komik bir görselin içinde tam olarak neyin komik olduğunu da anlayabiliyor.


Kaynak: webtekno.com, openai.com

ChatGPT’nin zihin yaşı belirlendi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.