Google İşletme profilleri nasıl düzenlenmeli?

Google İşletme profilleri 3 adımda nasıl düzenlenir? Google adresleri üzerinden dolandırıcılıklar devam ederken; günümüzde hala işletmesinin Google İşletme Profilini düzenlemeyen, adresini onaylatmayan şirketler ile karşılaşıyoruz.

google işletme

İşletmenize dair içgörüleri daha iyi anlamak ve dijital kimliğin önemli bir parçasını tamamlamak için harekete geçmeli ve Google İşletme hesabınızı zaman kaybetmeden düzenlemelisiniz.

İnternet dünyasındaki her profil, her iz dijital kimliğin bir parçasını oluşturuyor. İnsanlar kişileri ve işletmeleri aradıklarında karşılarına ilk olarak ne çıktığı ise dijital ayak izinin bir parçası olarak yer alıyor.


İşletme sahipleri ilk iş olarak web sitelerini oluşturuyor, sosyal medya hesaplarını açıyorlar. Bu sırada ise İşletme Profili genelde atlanabiliyor. Google İşletme Profili kısmı ise kişilerin işletmeleri aradıklarında karşılarına çıkan ilk bilgi ve hızlı yönlendirme alanlarını oluşturuyor. Bu alanda yapılan en temel hata ise sadece adres bilgisine odaklanmak oluyor. Birçok işletme sadece adres ve iletişim bilgileri alanını doğrulayıp, haritalara kaydoluyor. Sonrasında ise işletme profili üzerinde diğer bilgilerde bir güncelleme veya yorumları takip etme davranışında genelde bulunmuyorlar. Böylece Google üzerinde işletmeler için önemli bir alan hem eksik ve yanlış bilgi içerebiliyor hem de kontrolsüz kalıyor.

IQUEEM Kurucusu Berkun Meral, Google İşletme Profillerinin önemini şöyle anlatıyor; “Google adresleri üzerinden dolandırıcılıklar devam ederken; hala işletmesinin Google İşletme Profilini düzenlemeyen, adresi onaylatmayan şirketler ile karşılaşıyoruz. Yıllardır bu konuda ücretsiz hizmetleri ücretli gibi sunan aktiviteler, Google’dan arıyor gibi davranıp yaşanan dolandırıcılık vakaları hızla devam ediyor. O yüzden öncelikle tekrar hatırlatalım; Google’da işletme profili açmanız ve Google’da adresinizi onaylatmanız ücretsizdir. İşletmelerin tek yapması gereken Google işletme sayfasına girip işletme profillerini oluşturmaları ve bu alanı güncel tutmaktır. Bu alanları güncellemek ve güncel tutmak için elbette gerektiği noktada farklı şirketlerden danışmanlık desteği alınabilir ancak bunun temelde ücretsiz olduğu ve her işletmenin isterse kendisinin de yapabileceği unutulmamalıdır”.

Meral’in anlatımıyla Google İşletme Profilleri için öne çıkan 3 nokta şöyle:

1. Ücretsiz Profilinizi Düzenleyin ve Öne Çıkın

Hem aramalarda doğru bilgilerle öne çıkmak hem de müşterilerinizin dikkatini çekmek için profil bilgilerinizi doldurun. İşletmeniz hakkında bilgiyi, çalışma saatlerinizi, telefon numaranızı, ürünlerinizi ekleyin. Sayfanızı istediğiniz şekilde kişiselleştirin.


Müşterilerinizin dikkatini çekmek için kapak fotoğrafı, profil fotoğrafı, logo ve ürün-hizmet fotoğrafları gibi öğelerle profilinizi zenginleştirin.

Profilinizi oluşturduktan sonra tüm güncellemeler için işletmenizi doğrulamanız gerekecek. İşletmenizi doğrularken bilgilerinizin doğru olduğundan ve bu bilgileri sizden başkasının düzenleyemediğinden emin olmalısınız. İşletme doğrulama adımları için buradan bilgi alabilirsiniz.

2. Google Arama ve Haritaları Kullanın

Google aramalarında kritik etken doğru arama ve adres bilgilerinin müşteri karşısına çıkması, adresin Google haritalara eklenmiş olması. Bu nedenle adresinizi doğrulatmanız ve haritadan doğrudan yol bilgisi ile işletmenize ulaşılması önemli bir adım. Burada yapılan en büyük hatalardan bir tanesi adresin tam olarak girilmesi ve haritanın müşterileri yanlış adrese göndermesi. Bu nedenle işletmeniz için adres doğruluğundan ve harita yol bilgisinden emin olmalısınız.

3. Google Yorumları Takip Edin ve Yönetin

İşletmeniz için müşterilerinizin neler söylediğini takip etmek her mecrada önemli. Özellikle de hizmet sektöründe yer alan bir işletmeyseniz mevcut müşterilerin yaptığı yorumların, yeni müşteri kararlarında etkili olduğunu unutmamalısınız. Hem mevcut müşterilerde hem de yeni gelecek müşterilerde güven oluşturmak için herkese açık müşteri yorumlarını takip edin, yanıtlayın ve etkileşime geçin. Ayrıca işletmeniz için bir sıkça sorulan sorular alanı da oluşturabilirsiniz.


Google İşletme Profilleri; müşterilerin işletmenizi nasıl bulduğunu öğrenmeniz açısından da harika bir araçtır. Kullanıcıların sizi bulmak için hangi anahtar kelimelerle arama yaptığını keşfedebilir; telefon aramaları, yorumlar, rezervasyonlar ve diğer işlemlerle ilgili analizler alabilirsiniz. İşletmenize dair içgörüleri daha iyi anlamak ve dijital kimliğin önemli bir parçasını tamamlamak için harekete geçin ve Google işletmenizi zaman kaybetmeden düzenleyin.

Elon Musk Kimdir? Twitter’ı Neden Satın Aldı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.