Meral Akşener, Altılı Masa’nın son toplantısında neler yaşandığını ilk kez anlattı!

Meral Akşener, Altılı Masa’nın son toplantısında neler yaşandığını, gazeteci Candaş Tolga Işık’a bu sözlerle anlattı: “Kemal Bey bir anda hiddetlenip ayağa kalktı. ‘Ben ayrılayım o zaman masadan’ dedim. ‘Siz bilirsiniz’ dedi.”

Meral Akşener

Altılı Masa’nın son toplantısının ardından masadan ayrıldığını ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyeceklerini açıklayan Meral Akşener o gün yaşananlara ilişkin ilk kez konuştu.

Türkiye siyasetinin gündemi Altılı Masa’daki ayrılık sonrasında değişti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sert bir dille masadan ayrılması ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kendilerine dayatıldığını belirtmesi ortalığı karıştırdı.


CHP ve İYİ Partililerden karşılıklı suçlamalar gelirken, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Akşener’in adaylık teklifini reddetti.

Peki Masa’da neler yaşandı?

Meral Akşener, yaptığı basın toplantısında “Gizli pazarlıklar” ifadesini kullanarak masadaki diğer partilerle Kemal Kılıçdaroğlu’nun gizlice adaylık anlaşması yaptığını ileri sürmüş. CHP ve diğer 4 partiden iddialara ilişkin yalanlama gelmişti. 6 siyasi partinin son toplantısının yapıldığı Saadet Partisi’nin Genel Merkezi’nde o gün neler yaşandı?

Meral Akşener konuya ilişkin ilk açıklamasını gazeteci Candaş Tolga Işık‘a yaptı. Işık’ın telefonla ulaştığı Akşener,  Kemal Kılıçdaroğlu’nun ayağa kalkıp kendisine tepki gösterdiğini ifade etti.


İşte Candaş Tolga Işık’ın Meral Akşener ile yapmış olduğu görüşmeye ilişkin o paylaşımları:

“Az önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile konuştum. Son 6’lı Masa toplantısında yaşananları sordum, anlattı: “O güne kadar hiçbir şekilde Kemal Bey ya da başkası cb adayı ismi konuşulmamıştı. O gün masaya oturduk.

“Baktım ki benim dışımdaki herkesle Sn. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı görüşülmüş, anlaşılmış. Söz en son bana gelene kadar herkes Kemal Bey’in adaylığını dile getirdi. Bana söz gelince bizim anketlerde Yavaş ve İmamoğlu çıkıyor dedim.

Ama isterseniz bir kamuoyu araştırması yapalım ona göre hareket edelim dedim. Sn Kılıçdaroğlu kabul etmedi bu önerime hiddetlenip ayağa kalktı. Kendi adaylığının bugün ortak bir yazılı açıklamayla duyurulmasını talep etti. Ben de partime sormadan böyle bir karar veremem dedim.


Siz imzalamayın o zaman biz imzalarız duyururuz deyince ben masadan kalkayım o halde dedim. Siz bilirsiniz dedi. Ali Bey tansiyonu düşürmek için araya girdi. Ve aday isminde değil ama adaylık konusunda bir mutabakata varıldığına dair bir metne imza atıldı” dedi.”

Fatih Altaylı’nın 1,7 milyon kişilik anketinde Muharrem İnce sürprizi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.