Pistleri kırılan Atatürk Havalimanı’na cami yapılıyor

İyi Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Kıdık, Atatürk Havalimanı’nın kuzey-güney pistlerine, 100 metre mesafede cami olmasına karşın, yeni bir cami inşaatına başlandığını kaydetti.

atatürk havalimanı

İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Seçimi kaybederlerse açılmasın diye…”

“Zihniyetin, niyetinin anlaşıldığı yapılar yükselmeye başlamış. Atatürk Havalimanını tarihten silmek isteyenler tam karşısında 100 metre mesafede cami olmasına rağmen Millet İttifakı kazanırsa Atatürk Havalimanı’nı açtırmamak için cami inşaatını da yapmaya başlamışlar.”


atatürk havalimanı cami

Depremde İstanbul’u “Atatürk” kurtarır!

Uçuşa kapatılıp iki pisti kırılan alanın olasıı depremde hayati önem kazanacağı ve en az bir pistinin tamir edilmesi gerektiği vurgulandı.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul’u vuracak olası bir depremin etkilerini hafifletmeye yönelik önlemler arasında Atatürk Havalimanın kritik önem taşıyacağı bildirildi.

Sözcü‘nün haberine göre; Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) Başkan Yardımcısı Emekli Kaptan Pilot Engin Aksüt, olası bir İstanbul depremi durumunda kente yardımların havadan ulaştırılması ve tahliyelerin sağlanması açısından Atatürk Havalimanın hayati rol oynayacağını, bunun için kırılan iki pistten en az birinin acilen tamir edilerek uçuşa hazır hale getirilmesi gerektiğini söyledi.


Ulaştırma, inşaat ve deprem alanında deneyimli bir grup uzmanla birlikte sosyal medya üzerinden yaptıkları teknik toplantının sonuçlarını paylaşan Aksüt, yaşanan son depremlerin Atatürk Havalimanın İstanbul için önemini bir kez daha ortaya koyduğunu, uzmanların Atatürk Havalimanın uçuşa hazır hale getirilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardıklarını ifade etti.

“İGA uçuşları etkilenmez”

Olası bir deprem durumunda yurt içi ve yurt dışından hava yoluyla gelecek kurtarma ekiplerinin, ekipmanlarının ve yardım malzemelerin ulaştırılmasında Atatürk Havalimanın büyük rol oynayacağını belirten Aksüt, İstanbul Havalimanının kumlu bölgeye yapılan pistlerinin depreme dayanıklı olup olmadığının bilinmediğini söyledi.

Kuzey Marmara’daki viyadüklerle yolların deprem anında zarar görmesi halinde İstanbul Havalimanının kente bağlantısının kopacağını, bu durumda İstanbul’un Avrupa yakasına havadan ulaşılamayacağını ifade eden Engin Aksüt, böyle bir tabloyla karşılaşmamak için şimdiden Atatürk Havalimanın kırılan pistlerinin tamir edilmesi ve  depreme dayanıklılığının artırılması için çalışmalara acilen başlanması gerektiğini bildirdi.

Kaptan pilot Engin Aksüt, yanlış yere yapılmasına rağmen milli kaynakların boşa gitmemesi adına İstanbul Havalimanına karşı olmadıklarını, bu havalimanının Atatürk Havalimanı ile aynı anda İstanbul’a hizmet verebileceğini söyledi.


Bunun için bazı düzeltmelerin yapılmasının yeterli olduğunu ifade eden Aksüt, “Londra’da 4, New York’ta 4-5 tane havalimanı aynı anda çalışıyor. Yeter ki birlikte çalıştırılması istensin. Deprem riskinin yanı sıra ülke ekonomisi düşünülerek de Atatürk Havalimanın uçuşa açılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Son anketler: Hangi parti ve aday ne kadar oy alıyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.