6G internet hızında yeni rekor kırıldı!

Çinli bilim insanları, kablosuz 6G internet testlerinde 300 Gbps’ye ulaşarak yeni bir rekor kırdıklarını açıkladı.

6g internet hızı

Bizler henüz 5G beklerken dünya 6G için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde 6G kablosuz iletimde 100Gbps hıza ulaşmayı başardıklarını açıklayan Çinli bilim insanları, bugün ise yeni bir rekor daha kırdıklarını açıkladı.

Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri ve Endüstrisi İkinci Akademisi’nin 25. Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen testlerde kablosuz internet hızının 300 Gbps’ye kadar çıktığı açıklandı. Bu rakamın 5G internetin ulaştığı hızın 20 katı olduğunu belirtelim.


İnternet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte birçok kapı da aralanıyor. 6G, 5G’ye geçiş ile birlikte daha yüksek hızlar, daha düşük gecikme süresi ve gelişmiş enerji verimliliğine ulaşacağız. İnternet hızının artması ile birlikte özellikle artırılmış ve sanal gerçeklik konusunda önemli adımların yaşanması bekleniyor.

verizon speedtest

Daha hızlı haberleşme ile birlikte sürücüsüz otomobiller de daha geniş bir kullanım alanına ulaşabilir. Yüksek hızlı internet ile sürücüsüz otomobiller birbirleriyle ve etraflarındaki altyapıyla daha rahat iletişim kurabilecekler. Ayrıca gelecekte kurulacak akıllı şehirler, trafik akışını, enerji kullanımını ve kamu güvenliğini iyileştirmek için verileri gerçek zamanlı olarak veri toplayabilecek ve analiz edebilecek.


Tabii ki henüz 6G internet konusunda dünya henüz yolun başında sayılabilir. 6G’nin kullanımının yaygınlaşmasının önüne geçen farklı engeller de mevcut. THz frekansları ile daha yüksek hızlı iletişim sağlayan 6G teknolojisi, çevre etkenlerden ise daha fazla etkileniyor. Su ve diğer malzemeler tarafından daha kolay emilebilen yüksek frekansların dağıtımının sorununun çözülmesi ile birlikte ise 6G teknolojisi de hızla yayılacaktır.

Amazon Prime fiyatı yüzde 393 zamlandı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.