Akılsız telefonlar yeniden yükselişte!

Dijital yerli, yani teknoloji ile doğar doğmaz tanışan Z kuşağı, ekran süresini azaltmak amacıyla akıllı telefonlarını sadece arama ve mesajlaşmaya izin veren “akılsız telefonlar” ile değiştiriyor.

Akılsız telefonlar

CNBC haberine göre Z kuşağı, 2000’lerin başında zirveye ulaşan, 2007’de iPhone’un gelişiyle birlikte giderek gözden düşen ‘akılsız telefonlar’ın yeniden yükselişine neden oluyor.

Küresel satışlar düşük ancak Nokia telefonlarının üreticisi HMD Global, ABD’de 2022’nin her ayında, GPS veya müzik depolama gibi ek özellikler içeren on binlerce kapaklı ve kızaklı telefon sattığını açıkladı.


ABD’de ‘akılsız’ telefonlara yönelik artan talep kısmen, 2022 yılında akıllı telefon kullanmayı bırakan ve New Yorklu gençler tarafından kurulan Luddite Club gibi gruplar dahil, sosyal medyadan kopmak için ortaya çıkan hareketlerden kaynaklanıyor.

dumb phones

Lise öğrencisi ve Luddite Club kurucu üyesi Lola Shub, Insider için yazdığı bir makalede akranlarına şöyle sesleniyor:

Genç arkadaşlarıma en önemli mesajım şu: Kendinizi tanımak ve etrafınızdaki dünyayı keşfetmek için zaman harcayın. Bu, pahalı küçük kutunuzun içindekinden çok daha tatmin edici ve çok daha gerçek.

Bu trend, ekran başında geçirdikleri zamanı ‘akılsız telefonlar’ kullanarak azaltma yolculuklarını belgeleyen influencer’lara kadar genişledi. Bu arada Light ve Punkt gibi şirketler, kullanıcıların mesaj ve arama dışındaki olanaklarını sınırlayan telefonlar satarak bu rüzgârdan istifade ediyor.

Light’ın kurucu ortağı Joe Hollier CNBC’ye verdiği demeçte, şirketin misyonunun son yıllarda gençler arasında karşılık bulduğunu söylüyor.

nokia snake

Hollier, “Yapmaya çalıştığımız şey aptal bir telefon yaratmak değil, doğası gereği teknoloji karşıtı olmayan daha amaca yönelik, minimal bir telefon yaratmak. Bu, teknolojinin yaşam kaliteme katkıda bulunan yönlerini nasıl ve ne zaman kullanacağımı bilinçli olarak seçmekle ilgili” diyor.


‘Bu kadar az uyaran olmasını seviyorum’

Artık pek çok insan ekran başında geçirdiği zamanı azaltma deneyimini paylaşıyor.

TikToker Alex Purdy bir ay boyunca Light marka bir ‘akılsız telefon’ kullandı ve geçtiğimiz Ocak ayında takipçileriyle bir video paylaştı. Purdy videoda mesaj almakla ilgili bazı sorunlardan bahsetti ama nihayetinde takipçilerini bir tane edinmeye teşvik etti.

eski telefon motorola

Purdy videoda, “Bu kadar az uyaran olmasını seviyorum” diyor ve ekliyor: “Müzik filan ekleyebilirsiniz ama ben sadece düşüncelerimle baş başa kalmaktan ve yeni yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığını görmekten keyif alıyorum.”

Dijital 2023 Global raporuna göre, Türkiye’de internette en çok zaman geçiren kesim 16-24 yaş aralığında. Yaş seviyesi yükseldikçe çevrimiçi kalınan sürede az da olsa düşüş gözleniyor. Veriler, ortalama 7 saat 24 dakikamızı internette harcadığımızı ortaya koyuyor. Bu epeyce uzun bir süre ve bunun yaklaşık yüzde 40’ı sosyal medyada geçiyor. Bakalım bu rüzgârdan ülkemiz de etkilenecek mi? (Derleyen: Mashable Türkiye)

Minimalist telefon: Light Phone

light phone

Light Phone, kredi kartı boyutlarında, akıllı telefonlara karşı tasarlanmış e-ink ekrana sahip minimalist telefon olarak tanımlanıyor. İnsanları birbirini aramaya yönlendiriyor. Bütün bunlar teknoloji bağımlılığı döneminde çıkan bir telefon için oldukça zor bir satış stratejisiydi. İlk Light Phone estetik anlamda tam anlamıyla zirveyi geçirmişti. Ürünün kurucularından Hollier’ın daha sonra söylediğine göre ürün ortaya yeni bir kültür çıkardı. Fakat yeteri kadar satış yapılamaması, şirketin yeni planlar yapmasına neden oldu.

Bu basitliğin insanları olması gerekenden fazla limitlediğini fark eden Hollier ve Tang bile kendi markalarını kullanmaktan vazgeçti ve yeni bir Light Phone tasarımı üzerine çalışmaya başladıklarını belirttiler.

Amaçlarının, insan zamanına saygı duyan bir telefon üretmek olduğınu söylediler. Tasarımcılar, Light Phone 1’in felsefesini içinde barındıran fakat tam fonksiyonel bir telefon için planlamalarını yaparken, temel tasarımı ve amacı koruyacaklarını “insanların gerçek ihtiyaçları için kullanacağı nihai sadelikte bir telefon” diyerek vurguladılar. Yapılan çalışmalar sonucu başarısızlıkların tecrübeye dönüşerek başarıya giden yolu göstermesi ile “nihai sadelikte” telefonu tasarlayarak Light Phone 2 olarak piyasaya sürdüler.


Günümüzde bu derecede minimalist telefonlar için büyük bir Pazar olmasa da akıllı telefonların zamanlarını çalmasından bıkmış birçok insanın gözlerini Light Phone 2’ye çevirdiğini görüyoruz.

Google’ın eski mühendisi: İnsanlar 8 yıl içinde “ölümsüz” olacak!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.