Erkekler, daha “erkek hissetmek” için et tüketimini azaltmıyor

Et tüketiminde cinsiyet rollerinin etkisini araştıran bir grup araştırmacı, kendini maskülen olarak tanımlayan erkeklerin et tüketmeye daha yatkın oldukları sonucuna ulaştı.

Erkekler et tüketimi

Vegan ve vejetaryen diyetler dünya genelinde popülerleşmeye devam ederken, kadınlara göre daha fazla et tüken yetişkin erkeklerin beslenme düzenlerini değiştirmeye en az yatkın grup oldukları biliniyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde bir grup araştırmacının bilimsel dergi Sex Roles’da yayımlanan çalışmasına göre, bu direncin nedeni et yiyen erkeklerin kendini daha “erkek hissetmesi” ve et yiyememenin erkekliklerini tehdit ettiği düşüncesi.


Araştırma kapsamında 4 bin 897 Avustralyalıya yapılan çevrimiçi ankete kadınlara hangi boyutta erkek veya kadın hissettikleri sorulurken, çıkan sonucun kişilerin et tüketmeye dair yaklaşımını etkileyip etkilemediği analiz edildi.

Analiz sonucunda, kendilerini daha maskülen olarak tanımlayan erkeklerin, et tüketiminden vazgeçmeyi daha az düşündükleri ve et tüketiminin daha fazla “gerekli” olarak tanımladıkları tespit edildi.

Çalışmaya katılan kişilerin tamamında, kendilerini cinsiyet rolleriyle tanımlayan kişilerin et tüketimini daha fazla oranda “hoş” ve “doğal” olarak tanımladıkları sonucu elde edildi.

Araştırmada benzer şekilde kendini daha feminen olarak tanımlayan kadınların da et tüketmeye daha yatkın olduğu anlaşıldı.

Anketten elde edilen sonuçlar konuyla ilgili daha önceki çalışmaları destekler nitelikte olsa da, çalışmanın katılımcıların kendi kendine doldurdukları bir anketi temel aldığı ve bu nedenle bazı taraflı yaklaşımlar içerebileceği vurgulandı.


Kaynak: Stanley, S.K., Day, C. & Brown, P.M. Masculinity Matters for Meat Consumption: An Examination of Self-Rated Gender Typicality, Meat Consumption, and Veg*nism in Australian Men and Women. Sex Roles 88, 187–198 (2023). https://doi.org/10.1007/s11199-023-01346-0

Çekicilik araştırması: Kadınlar kaslı erkek seviyor ancak bir şartları daha var!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.