İtalya anıtlara zarar verenlere 60 bin euro ceza kesmeye hazırlanıyor

İtalya’da, anıtlara veya diğer kültürel alanlara zarar verenlere 60 bin euroya kadar para cezası verilmesine yönelik teklif sunuldu.

İtalya

Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano’nun desteklediği yeni yasa tasarısına göre, toplanan para cezaları onarım ve temizlik için kullanılacak. Vandalizm suçlarının cezası 10 bin eurodan başlayacak ve 60 bin euroya kadar çıkabilecek.

Hükümet, planları 11 Nisan’daki kabine toplantısında onayladı ve tasarının kabul edilerek yasalaşması bekleniyor.


Sangiuliano, yaptığı açıklamada “Anıtlara ve sanatsal alanlara yapılan saldırılar herkese ekonomik zarar veriyor” dedi. Bakan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Torino’daki 15. yüzyıldan kalma Palazzo Madama’nın yakın zamanda vandalizme uğramasının ardından ön cephesinin temizlenmesi için hükümetin 40 bin euro ödemek zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

Bu vandalizm eylemi, diğerlerinin yanı sıra turistlerin ve protestocuların İtalya’nın paha biçilmez mirasının bazı bölümlerine zarar verdiği bir dizi olayın ardından geldi.

Sulara boya döktüler

Önceki günlerde aktivistler iklim değişikliğiyle ilgili harekete geçilmesi talebiyle Roma’da, Barok heykeltıraş Bernini’nin yaptığı bir çeşmenin sularına siyah boya dökmüştü.

Haziran 2022’deyse ABD’li bir turist, elektrikli scooter’la 26 bin dolarlık hasara yol açtıktan sonra Roma’nın İspanyol Merdivenleri’nden ömür boyu men edilmişti.

400 dolar ceza aldılar

Olaydan sorumlu olan 28 yaşındaki kadının bir elektrikli scooter’ı İtalya’nın başkentindeki ikonik bir simge olan yapıdan aşağı fırlattığı bildirilmişti. O sırada yoldan geçerken çekim yapan biri olayı kameraya kaydetmişti.

Polis, nihayetinde kadını ve yanındaki, kimliği açıklanmayan erkeği yakalamış ve bu iki kişiye ilk olarak 400 dolar para cezası verilmişti.


Scooter olayından bir hafta önce de “yanlış yola sapan” Suudi bir iş insanının, Maserati’sini İspanyol Merdivenleri’nden aşağı sürdüğü bildirilmişti.

Havacılıkta hidrojen yakıtı dönemi: 20 saatlik uçuş 4 saate düşecek!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.