Bahar alerjilerinden korunmanın 6 yolu nedir?

Bahar alerjileri, hayat kalitesini büyük ölçüde etkiliyor ve bireylerin iş ve sosyal yaşamını kısıtlıyor.

Bahar alerjileri

İlkbahar, doğanın uyanışını ve yeniden canlanmasını simgeliyor. Doğanın bizlere sunduğu tüm güzellikler ilkbahar mevsimi ile filizleniyor. Ancak bu mevsim tüm güzelliklerinin yanında birtakım sorunları da beraberinde getiriyor. Bahar alerkilerinden nasıl korunabiliriz?

Generali Sigorta, bahar alerjilerinden etkili bir biçimde korunmanın yollarını paylaştı.


Polen takibi yapın

Bahar aylarında polen seviyelerinin yüksek olduğu günlerde, dışarıda daha az zaman geçirmeniz alerjik reaksiyonları önlemeye büyük ölçüde yardımcı olacaktır. İnternet veya çeşitli aplikasyonlar üzerinden polen tahminlerini ve hava durumu raporlarını kontrol ederek plan yapmalısınız. Öte yandan uzmanlar alerjik reaksiyonlara sahip ve polenlerden etkilenen bireylerin, polen seviyesinin daha düşük olduğu sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde dışarıya çıkmasını öneriyor.

Evdeki hava kalitesini iyileştirin

Bahar alerjilerinden kaçınmanın bir diğer yolu da ev ortamındaki hava kalitesinin iyileştirilmesinden geçiyor. Pencereleri kapalı tutarak ve hava temizleyiciler kullanarak ev ortamının hava kalitesini yükseltmelisiniz. HEPA filtreli hava temizleyiciler polenleri ve diğer alerjenleri hapsederek hayat standartlarınızı artırır. Ayrıca uzmanlar evdeki nem seviyesinin düşük tutulması gerektiğini de vurguluyor.


Düzenli temizlik yapın

Bahar alerjilerini engellemek için yaşadığınız ortamı sık sık temizlemelisiniz. Tozları ve alerjenleri uzaklaştırmak için elektrik süpürgesi, toz kağıdı ve mikrofiber bezler kullanarak haftada en az 2 defa evinizi temizlemeniz gerekiyor. Ayrıca yatak çarşaflarını düzenli olarak yıkayarak alerjenlerin etkisini önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Eğer evcil hayvanınız varsa, düzenli olarak tüylerini taramayı da ihmal etmemelisiniz.

Kişisel hijyeninize dikkat edin

Alerjenlerle teması azaltmak için gün içinde ve dışarıdan döndüğünüzde ellerinizi yıkamanız gerekiyor. Ayrıca dışarıdan eve döndüğünüzde kıyafetleriniz değiştirmeli, duş alarak saçınızdaki ve vücudunuzdaki polenleri temizlemelisiniz. Son olarak polenlere maruz kalmayı azaltmak için özel maske ve gözlük de kullanabilirsiniz. Uzmanlar özellikle alerjik bir yapıya sahip olan bireylerin maske ve gözlük kullanmasını, dışarıda oldukları esnada ise sık sık alkol oranı yüksek el temizleme jeli kullanarak alerjenlerin etkisini azaltması gerektiğini belirtiyor.

Doğal alerji çözümlerinden yararlanın

Alerji belirtileri için reçetesiz satılan ve dermatolojik açıdan onaylanmış ilaçlar kullanmanın yanı sıra doğal çözümlerden de yararlanabilirsiniz. Tuzlu su ile burun yıkama, kuru ve kaşıntılı gözlere yapay gözyaşı damlatma gibi çeşitli uygulamalar alerji belirtilerini önlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca doğal anti-enflamatuar ve antihistaminik özelliklere sahip belli gıda takviyeleri de alerjileri hafifletecektir. Uzmanlar; bal, taze meyve ve sebzeler, probiyotikler ve omega-3 yağ asitleri içeren gıdaların alerji semptomları üzerinde olumlu etkileri olduğunu ifade ediyor.

Doktorunuza başvurun


Alerji belirtilerinin dozu giderek artıyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmanız ve doktorunuzun önerdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Bahar mevsimi başlamadan önce ilaç kullanmaya başlamak, semptomların verdiği zararı azaltmaya yardımcı olacaktır. Reçeteli veya reçetesiz satılan anti-hitaminikler, koktikosteroid burun spreyleri ve dekonjestanlar gibi ilaçlar alerji belirtilerini hafifletecektir. Doktorunuza danışarak en uygun tedavi yöntemini planlayabilirsiniz.

Küf Mantarı Alerjisi nedir? Korunma yöntemleri nelerdir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.