ChatGPT yaratıcısından endişe verici açıklama: Yapay zekayı durduramayacağız!

ChatGPT yaratıcılarından Sam Altman, yapay zeka ile ilgili endişe verici açıklamalarda bulundu. Altman, yapay zekanın insanlığın var oluşunu tehdit edebileceğini ve buna karşı bir şey yapılamayacağını söylüyor.

ChatGPT yapay zekayı

Son zamanların gözde teknolojilerinden yapay zeka tartışma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle ChatGPT’nin yükselişi ve yapay zekanın pek çok alanda kullanılması yeni bir geleceği müjdelerken pek çok teknoloji uzmanının da endişelenmesine neden oldu.

Elon Musk öncülüğünde teknolojinin önde gelen isimleri yapay zekanın bir süre durdurulması gerektiğini söylerken, ChatGPT yaratıcılarından Sam Altman da bu konudaki düşüncelerini dile getirdi. Altman’a göre yapay zeka, varoluşsal bir risk haline gelecek ve insanlar bunu durduramayacak.


“Yapay zeka için katı kurallar gerekiyor”

ChatGPT’nin yaratıcıs OpenAI’nin CEO’su olan Altman, yapay zekanın bir süper zekaya dönüşmesinin neredeyse kesin olduğu konusunda uyarırken, insanlığın bunu durduramayacağını ancak bazı katı kurallar koyulabileceğini söyledi.

Altman’a göre; gelişmiş yapay zeka insanlık için olası bir varoluşsal risk oluşturacak. Bunun için de hükümetler, yapay zeka tehdidini yönetmenin bir yolunu bulmalı. Altman, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı gibi yapay zekayı denetlemek için küresel bir organa ihtiyaç duyulabileceğini söylüyor.

“Süper zekayı inşa etmenin maliyeti her yıl giderek azalıyor”

Son zamanların popüler teknoloji lideri, meslektaşlarıyla birlikte şunları yazdı:


“Süper zekanın yaratılmasını durdurmak riskli ve zor. Artıları çok büyük olduğu için, onu inşa etme maliyeti her yıl düşüyor ve onu inşa edenlerin sayısı hızla artıyor. Bunu durdurmak için küresel bir gözetleme rejimi gibi bir şey gerekir ve bunun bile işe yarayacağı garanti edilmez.”

Bill Gates: Yapay zeka, alışveriş sitelerinin yerini alacak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.