Bill Gates: Yapay zeka, alışveriş sitelerinin yerini alacak!

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yapay zekanın internet kullanım alışkanlıklarını tümüyle değiştireceğini belirtti: “Bir daha asla bir arama motoruna ihtiyaç duymayacaksın.”

yapay zeka alışveriş

Bill Gates: Yapay zeka, alışveriş sitelerinin yerini alacak!

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, “AI Forward 2023” etkinlikleri kapsamında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yapay zeka ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gates, bir yandan hayal kırıklığı yaşadığını söylerken diğer yandansa yapay zekanın geleceği ile ilgili tahminlerini açıkladı.


“Microsoft’un geride kalması hayal kırıklığı”

Önce hayal kırıklığından başlayalım. Bill Gates, Microsoft’un yapay zeka alanında geri kaldığını düşünüyor. Microsoft’un bu sektörde geride kalmış olmasını “hayal kırıklığı” olarak nitelendiren Gates, yine de işlerin değişebileceğini düşündüğünü söyledi. Bill Gates’e göre Microsoft, yüzde 50 olasılıkla sektörün en iyisi olacak.

yapay zeka alışveriş

“Bir daha asla bir arama motoruna ihtiyaç duymayacaksın”

Bill Gates tarafından yapılan açıklamalara göre yapay zekanın yaygınlaşması, insanların internet kullanım alışkanlıklarını tamamen değiştirecek. Bu bağlamda; “Bir daha asla bir arama motoruna ihtiyaç duymayacaksın. Asla Amazon’a gitmeyeceksin.” ifadelerini kullanan Gates, ne demek istediğini çok net bir şekilde açıklamış oldu.

Inflection AI

Microsoft kurucusu, çalışmalarını sürdüren yapay zeka şirketleriyle ilgili de konuştu. Bill Gates, “Inflection AI” isimli ekibin yaptığı çalışmalardan etkilendiğini söyledi. Inflection AI, “Pi” olarak isimlendirdiği bir yapay zeka aracı üzerinde çalışıyor. Bu araç, en basit anlatımıyla bir asistan olarak görev yapıyor. Sesli veya yazılı olarak kullanılabilen Pi, kendisini “Ben senin kişisel yapay zekanım, destekleyici, akıllı ve her zaman yanında olacak şekilde tasarlandım.” şeklinde tanımlıyor. Gates, bunun çok büyük bir şey olduğunu ifade etti.


Kaynak: Webtekno, Reuters

Hayatınızı kolaylaştıracak en iyi yapay zeka uygulamaları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.