Drone ile kıtalar arası kargo teslimatı: İstanbul Boğazı’nı böyle geçti!

Türkiye’nin ilk kıtalar arası drone ile kargo teslimatı Yurtiçi Kargo tarafından gerçekleştirildi. Yurtiçi Kargo Kargo Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Hamzaoğlu, “Artık kargo dronemiz gerekli izinler sonrasında hizmet verebilir noktaya geldi. Şimdi de çok yakında insansız kara araçlarımızı hatta robot muhaberatlarımızı görmeye başlayacağınızı iddia diyoruz” dedi.

drone kargo

Video aşağıda – Drone ile kıtalar arası kargo teslimatı: İstanbul Boğazı’nı böyle geçti! Yurtiçi Kargo açıklamasına göre İstanbul boğazında Çubuklu ve Emirgan arasında gerçekleştirilen uçuş, kısa sürede başarıyla tamamlandı.

2020 yılından bu yana otonom yatırımlarına hız veren Yurtiçi Kargo, Türkiye’nin en büyük otomasyonlu aktarma merkezi, akıllı kargo dolapları, kontrol sende uygulaması sonrası drone taşımacılığı alanındaki yatırımlarını güçlendirmeye başladı.


Geçen ay Ankara’da ilk uçuşunu gerçekleştiren şirket, bu uçuşunda ise İstanbul Boğazı’nın üzerinden geçti.

Tam otonom kargo dolapları ile entegre sistem

Yurtiçi Kargo tarafından kullanılan ve yerli bir firma olan DeliveryOne tarafından üretilen kargo İHA sistemi, kendine ait akıllı kargo dolapları ile entegre çalışıyor. Bu sistemde kurye, hızlı gitmesini istediği gönderiyi İHA dolabına yüklüyor ve akıllı ekranlardan uçuşun gerçekleştirileceği diğer dolabı seçiyor.

yurtiçi kargo drone

Dolaba yüklenen kargo, dolabın içindeki sistemler sayesinde ölçülüyor ve dolabın en üstünde yer alan İHA pistine yükseltiliyor. Dolaplar arasında uçuş gerçekleştiren İHA, iş emrini alır almaz dolaba gelip kargoyu otonom bir şekilde teslim alıp, dakikalar içerisinde diğer konuma teslimatı gerçekleştiriyor.

“Otonom yatırımların bu kadarla sınırlı kalmayacak”

Açıklamada, Çubuklu-Emirgan arasında gerçekleştirilen test uçuşu hakkındaki görüşlerine yer verilen Yurtiçi Kargo Kargo Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Hamzaoğlu, otonom yatırımların bu kadarla sınırlı kalmayacağını, tüm süreci otonom araçlarla gerçekleştirebilecekleri senaryolar üzerinde çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.


Hamzaoğlu, şunları kaydetti:

“Gönderilerin müşterilerimizin deposundan alındığı noktadan, alıcıya teslim edildiği noktaya kadar tüm süreci tam otomasyon sistemi içine almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsansız hava araçları konusunda yatırımlarımızı sürdürürken bir yandan da insansız kara araçları ile ilgili de çalışmalarımızı ilerletiyoruz. Daha önce çok yakında Yurtiçi Kargo logolu insansız hava araçlarımızı göklerde görmeye başlayacağımızı ifade etmiştik.

Artık kargo dronemiz gerekli izinler sonrasında hizmet verebilir noktaya geldi. Şimdi de çok yakında insansız kara araçlarımızı hatta robot muhaberatlarımızı görmeye başlayacağınızı iddia diyoruz. Çok yakında bu teknolojiyi kargo sektörüne kazandıracağız. Tüm süreci dijitalleştirmek ve karbon ayak izini azaltmak için çalışmalarımızı büyük bir özenle ilerletiyoruz.”

drone kargo teslimatı

“Elektrikli araç sayımızı her geçen gün artırıyoruz”

Otonom teknolojiler dışında elektrikli kargo dağıtım araçlarına da yatırım yaptıklarını dile getiren Fahrettin Hamzaoğlu, “Şu anda Türkiye’nin en büyük elektrikli kargo dağıtım filosuna sahibiz. Sahada şehir içlerinde vatandaşlarımıza hizmet veren yaklaşık 300 elektrikli aracımız var ve her gün on binlerce kargo, bu araçlar sayesinde alıcılarına teslim ediliyor.


Elektrikli araçları hem menzilleri, hem de yük taşıma kabiliyetleri nedeniyle şehir içi operasyonlarında kullanıyoruz. Bu konudaki hedefimiz de teknolojinin ilerlemesi ve imkân vermesi ile birlikte yavaş yavaş şehirlerarası operasyonlarımızda da elektrikli araçları kullanmaya başlamak istiyoruz. İlerleyen yıllarda otobanlarımızda da Yurtiçi Kargo logolu elektrikli kargo araçlarımızı göreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Video – Dünyada bir ilk: Drone ile kıtalararası kargo teslimatı

Günlük hayatta sürdürülebilir olabilmek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.