KONDA son seçim anketi sonuçlarını açıkladı

KONDA’nın 14 Mayıs seçimleri anketine göre Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı 49,3, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ınki ise 43,7.

son seçim anketi

KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerin üç gün kala son seçim anketini yayımladı.

KONDA’ya göre ittifak oranları ise şöyle:

 • Cumhur İttifakı yüzde 44,0,
 • Millet İttifakı 39,9,
 • Emek ve Özgürlük İttifakı ise 12,3 oranında oy alıyor.

İttifaklar içindeki partilerin oy dağılımı ise şöyle:


Cumhur İttifakı

 • Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP): 35
 • Milliyetçi Hareket Partisi (MHP): 8
 • Diğer: 1.

Millet İttifakı

 • Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): 27, 3.
 • İYİ Parti 12,4.
 • Diğer: 0,2.

Emek ve Özgürlük İttifakı

 • Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti): 10,5.
 • Türkiye İşçi Partisi (TİP): 1,8.

Diğer partiler: 3,8.

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi:

KONDA sonuçlarına göre yüzde 7,8 kararsız olduğunu söyleyen seçmen orantılı olarak dağıtıldığında Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 49,3 oy alırken Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 43,7 oranında oy alıyor.

Cumhurbaşkanlığı yarışındaki diğer iki isimden Muharrem İnce’nin oy oranı yüzde 2,2 oranında görünürken, Sinan Oğan’ın oyları ise yüzde 4,8.

Anketin künyesi:

6-7 Mayıs 2023 aralığında yapılan çalışma 35 ile bağlı 120 ilçe 194 mahalle ve köyde 3 bin 480 kişiyle hanelerde yüz yüze yapıldı.

Yurt dışı seçmenlerin oyları ise hesaba katılmadı.

KONDA araştırmasındaki bulguların hata payı yüzde 95 güven aralığında +/- yüzde 1,7; yüzde 99 güven aralığında ise +/- yüzde 2,2.

Sonuçlarda Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, adaylığı belli olduktan sonraki dört aylık oranları da açıklandı.


Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle News

Seçimde oylar hangi hallerde geçerli veya geçersiz sayılacak?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.