Masaüstü Bilgisayarlarında Hangi İşletim Sistemi Kullanılır?

İşletim sistemi, bilgisayar donanım parçaları ve uygulama yazılım birimlerinin kontrollerini sağlanması ve kullanım esnasında kolay kullanım sunmasında etkili olan yazılımlardır. İşletim sistemleri bilgisayarların kurulum aşamasında yüklenir ve zamanla üzerinde düzenlemeler gerçekleştirilebilir. Masaüstü bilgisayar modellerinde kullanılan işletim sistemleri Windows, macOS, Linux’tur.

işletim sistemi

Masaüstü bilgisayarlarda işletim sistemlerinin arayüzleri farklılık gösterse de çalışma prensipleri bilgisayarın çalışmasını doğrudan etkilemesidir. İşletim sistemlerinin son güncellemelerinde sanal hafıza yönetimi ve grafik kullanıcı arayüzleri dikkat çeker. Grafik kullanıcı arayüzleri Windows işletim sistemi için hazır olarak gelirken, Linux işletim sistemi için ise harici bir yazılama ihtiyaç duyulur.

Masaüstü Bilgisayar Seçiminde Öne Çıkan Detaylar Nelerdir?

Masaüstü bilgisayar https://www.atombilisim.com.tr/masaustu-bilgisayar modellerinde pek çok ayrıntı dikkat çeker. Bu ayrıntılardan bazısı donanımsal olurken bazısı ise yazılım olarak görülür. Bellek kapasitesi, işlemci hızı, anakart özellikleri, işlemci modeli, ekran kartı özellikleri gibi detaylar ön plana çıkmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda güçlü özelliklere sahip olması için bu detayların her birisi önemli olur. Bilgisayarların anlık geri dönüşlerindeki hızı GHz değeri üzerinden ölçülür. Aynı şekilde ekran kartı hafızası için 2 gb değerinden 24 gb değerine kadar alternatiflere yer verilir. Ekran kartı çeşitleri olarak ise AMD, İntel ve NVİDİA seçenekler arasında yer alır.

İhtiyaca Göre Masaüstü Bilgisayarı Seçimi Nasıl Olmalı?

Günümüzde bilgisayarlar pek çok amaç için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu durum bilgisayar modellerinde farklı özelliklerde tasarlanması üzerinde etkilidir. Her geçen gün yeni özellikleri ile tasarlanan masaüstü bilgisayar modellerinde çeşitli tasarımlar dikkat çeker. Ekipmanların boyutlarından donanım özelliklerine kadar pek çok detay dikkate alınır. Kullanım alanı sorunu yaşayanlar için ufak boyutlu ekran ve kasa modelleri uygun olurken, farklı çalışma alanlarında çalışma gerçekleştirecek olanlar için mini masaüstü bilgisayar modelleri taşıma kolaylığı açısından ideal seçim olabilir.

Yüksek kapasiteli çalışma gerçekleştirecek olanlar için işlemci, RAM ve anakart parçaları önemli olurken, grafik ağırlıkla çalışma yürütülecek olanlar için ise ekran özellikleri daha fazla ön plana çıkar. Her parçanın kullanım alanına göre farklı niteliklerinin dikkat çekmesi bilgisayar seçiminde doğru modeli seçmek üzerinde etkili olur. Ama öncesinde ihtiyaçların doğru belirlenmesi ve masaüstü bilgisayarı özelliklerini ayrıntısı ile değerlendirmesi gerekir. Masaüstü bilgisayarı seçeneklerini Atom Bilişim https://www.atombilisim.com.tr/ online satış sitesi üzerinden detayları ile inceleyebilir, ihtiyacınıza uygun olan modele karar verebilirsiniz.

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.