Mısır’a seyahatte kapıda vize uygulaması başladı!

Mısır’da Türk vatandaşlarına artık ‘kapıda vize’ uygulaması başlatıldı. Söz konusu karar Dışişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu.

mısır kapıda vize

Dışişleri Bakanlığı Mısır’a ziyaretlerde yeni uygulamayı açıkladı. Bakanlığın Twitter hesabından duyurulan karara göre Mısır’a ‘kapıda vize’ uygulaması başlatıldı.

Twitter’dan yapılan açıklamada “Mısır’a seyahat edecek vatandaşlarımız bundan böyle Mısır sınır kapılarından vizelerini alabilecektir” ifadelerine yer verildi.


Türkiye ile Mısır arasında yeni dönem

Türkiye ve Mısır arasında Ağustos 2020’de başlayan normalleşme girişimleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kasım 2022’de FIFA Dünya Kupası açılışı için gittiği Doha’da Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah Sisi ile sürpriz bir görüşme yapmasıyla ivme kazanmıştı.

Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketinin ardından Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri’nin Türkiye’ye gelmesi ile Ankara ve Kahire arasındaki buzlar daha da erimiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mısır’ı, Semih Şükri de tekrardan Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Önce büyükelçi ataması, sonra kapıda vize uygulaması

Ankara’da gerçekleştirilen son zirvede iki ülkenin tekrardan büyükelçi atayacağı açıklanmıştı.

Çavuşoğlu Şükri ile düzenlediği basın toplantısında “Temsil düzeyinin büyükelçi seviyesine yükseltilmesi hususunda somut adımlar da atıyoruz. Cumhurbaşkanları düzeyinde bir zirvenin gerçekleştirilmesi planı var” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün gelen vize kararı ile iki ülke arasında atılan somut adımlar daha net görülmeye başlandı.


Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “Mısır’a seyahat edecek vatandaşlarımız bundan böyle Mısır sınır kapılarından vizelerini alabilecektir. Hayırlı olsun” ifadeleri yer aldı.

Vizesiz seyahat edilebilecek 5 Avrupa ülkesi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.