Seçim anketi: Kılıçdaroğlu yüzde 50’ye çok yakın; Oğan, İnce’yi geçti

PİAR Araştırma, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi için yaptığı son anket çalışmasını yayınladı. Buna göre Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 50’ye çok yakın; Sinan Oğan ise Muharrem İnce’yi geçmiş durumda. Diğer yandan 14 araştırma şirketinin Nisan ayı anket ortalamalarının sonuçları da belli oldu.

Seçim anketi piar

Seçim anketi: Kılıçdaroğlu yüzde 50’ye çok yakın; Oğan, İnce’yi geçti!

Araştırmanın 15-18 Nisan 2023 tarihleri arasında ‘Türkiye genelini temsil eden 40 ilde’, 5 bin 400 katılımcı ile yüz yüze mülakat ve CATI (bilgisayar destekli telefon görüşmesi) yöntemi ile yapıldığı duyuruldu.


Araştırmanın güvenilirlik düzeyinin yüzde 95, güven aralığının 1,33 olarak belirlendiği ifade edildi.

Piar seçim anketi:

Anket sonuçlarına göre kararsızlar dağıtıldığında adayların aldığı oy oranları şöyle:

  • Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 47,1
  • Muharrem İnce: Yüzde 1,2
  • Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 49,4
  • Sinan Oğan: Yüzde 2,3

14 araştırma şirketi: Anketlerin anketinde son durum

Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için 14 farklı araştırma şirketi tarafından yapılan anketlerin sonuçların ortalamasını alarak hesapladı. Anketlerin Anketi Nisan ayı verilerini derledi.

Veriler Türkiye Raporu, Saros, ORC, MetroPOLL, Avrasya, ALF, Optimar, Aksoy, Yöneylem, TEAM, Area, Bulgu, Piar ve Artıbir araştırma şirketlerinin Nisan ayı anket sonuçlarının ortalamaları alınarak hesaplandı.

Buna göre:

  • Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 44,22
  • Muharrem İnce: Yüzde 5,37
  • Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 47,64
  • Sinan Oğan: Yüzde 2,78

türkiye raporu

Bu sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor.

İkinci tur seçim anketleri oy dağılımı ise şöyle:

  • Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 47,97
  • Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 52,03

2. tur


İttifakların oy oranları ise şöyle:

ittifak seçim anketi

Seçime 2 hafta kala son seçim anketi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.