Seçim anketi: Muharrem İnce’nin oyları kime gidiyor?

Saros Araştırma, son yaptığı seçim anketinde Muharrem İnce’ye oy vermeyi düşünen seçmenlere adaylıktan çekilme kararı sonrası tercihlerini sordu. Buna göre İnce’ye oy vereceğini söyleyen seçmenlerin ilk tercihi Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Seçim anketi

Seçim anketi: Muharrem İnce’nin oyları kime gidiyor?

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bugün düzenlediği basın toplantısıyla cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini duyurdu. İnce açıklamasında ’45 gündür itibar suikastına uğradığını’ belirterek “Emniyet, savcı görevini yapmıyor, gazeteci yazmıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti benim itibarımı koruyamamıştır” ifadelerini kullandı.


İnce’nin adaylıktan çekilmesi gündeme damgasını vurdu. En çok konuşulan konulardan biri de İnce’ye oy vermeyi düşünen seçmenlerin tercihlerini hangi yönde kullanacağı oldu.

Adayların durumlarına ilişkin 3-7 Mayıs’ta yaptığı anketin sonuçlarını önceki gün kamuoyu ile paylaşan Saros Araştırma, dün İnce’nin adaylıktan çekilmesinin ardından Memleket Partisi liderine oy vereceğini belirten seçmenlere bu yeni durumda tercihlerinin ne olacağını sordu. İlk ankette İnce’nin oy oranı yüzde 3,23 olarak belirlenmişti.

Seçim anketi: İnce’ye oy verecek seçmen kime oy verecek?

Araştırmanın sonucuna göre Muharrem İnce adaylıktan çekildikten sonra İnce’ye oy vereceğini söyleyen seçmenlerin aday tercihleri şöyle oldu:

  • Yüzde 39,2’si: Recep Tayyip Erdoğan 
  • Yüzde 19,11’i: Kemal Kılıçdaroğlu 
  • Yüzde 17’07’si: Sinan Oğan 
  • Yüzde 24,4’ü: Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar

3 aday arasındaki yarışta son durum:

Söz konusu oylar (kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldıktan sonra) üç adayın yüzdeleri şöyle oldu:

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 46,09
(3-7 Mayıs anketindeki sonuç yüzde 44,48)

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 51
(3-7 Mayıs anketindeki sonuç yüzde 49,96)

Sinan Oğan: Yüzde 2,91
(3-7 Mayıs anketindeki sonuç yüzde 2,33)

Saros Araştırma’nın sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmesinde hata payı 1,42 olarak belirtilip şunlar kaydedildi:


“Bu sonuçlara göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçimi kazanacağı öngörülmektedir. Hata payımız baz alındığında Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 49,58 – yüzde 52,42 arasında bir oy alması beklenmektedir.”

Goldman Sachs seçim analizi: Muhalefetin kazanma olasılığı daha yüksek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.