Goldman Sachs seçim analizi: Muhalefetin kazanma olasılığı daha yüksek

ABD merkezli Goldman Sachs bankası ekonomistlerinin raporuna göre, piyasa beklentilerinde, muhalefetin kazanma olasılığının daha yüksek görüldüğü belirtildi. Muhalefetin iktidara gelmesi durumunda, faizleri kararlı bir şekilde artıracağının düşünüldüğü ifade edildi.

Goldman Sachs

Goldman Sachs: Piyasa, muhalefetin kazanma olasılığını daha yüksek görüyor

Türkiye’nin kritik seçimlerine iki gün kalırken, yabancı bankalar da sonuçlara ilişkin analizlerini  yayımlamaya devam ediyor.


Analizlerde seçim sonrası AKP iktidarı ve mevcut ekonomi politikalarının sürmesi halinde karamsar bir tablo öngörülüyor. Ancak iktidar değişimi ve para politikasının rayına oturması halinde ise uzun vadede pozitif beklentiler söz konusu.

Bloomberg’in haberine göre, Goldman Sachs, seçimlere ilişkin analizinde Merkez Bankası’nın (MB) keskin düşüş kaydeden rezervlerinin, kurda oynaklık riskini artırdığını belirtti. Analize göre piyasa, Türk lirasında keskin bir değer kaybını fiyatlıyor.

Goldman Sachs ekonomistleri Başak Edizgil ve Clemens Grafe tarafından hazırlanan 10 Mayıs tarihli raporda, piyasa beklentilerinde muhalefetin kazanma olasılığının daha yüksek olduğu belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:


“Bize göre fiyatlanan faiz beklentileri, muhalefetin kazanma olasılığının piyasa beklentilerinde daha yüksek olduğunu ve muhalefetin iktidarında fiyat istikrarına odaklanma programı doğrultusunda faizleri kararlı bir şekilde artıracağı olasılığının öne çıktığını gösteriyor.”

Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesinin ardından Borsa’daki yükseliş yüzde 5,5’e ulaştı: “Piyasada Kılıçdaroğlu’nun zaferi satın alınıyor gibi”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.