Sigarayı bırakmak için 6 püf nokta!

Sigarayı bırakmak bir sigara bağımlısı için oldukça zor bir süreç olsa da imkansız değil.

sigarayı bırakmak

Sigaranın, içerisindeki kimyasal maddeler dolayısıyla insan sağlığına birçok anlamda olumsuz etkisi olduğu biliniyor. Buna rağmen her geçen gün sigara tüketimi giderek artıyor. Dünyada her yıl 7 milyondan fazla insanın tütün kullanımı nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiği biliniyor.

150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, sigarayı bırakmak için 6 ipucunu paylaştı.


Bir tarih belirleyin

Sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemek motivasyonunuzun artmasına, odaklanmanıza ve hedefinize bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Sigarayı bırakma tarihinizi belirledikten sonra bir plana bağlı kalarak kaynak ve destek toplamak, tetikleyicileri belirlemek ve gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmak için çaba harcamak oldukça elzem. Gergin veya endişeli hissetseniz bile bırakma tarihinize bağlı kalmanız büyük önem taşıyor. Net ve kesin bir hedefle, başarılı olma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

Plan oluşturun

Kişiselleştirilmiş bir bırakma planı geliştirmek, başarı şansınızı artıracaktır. Oluşturacağınız plan, sigara isteğinizi yönetmek, tetikleyicilerden kaçınmak, stresle başa çıkmak ve sigarayı bırakmanın yollarını aramak gibi farklı stratejiler içermelidir. Sigarayı bırakma yolunda kendinize özel bir yol haritası çizerek yavaş ama emin adımlarla hareket etmelisiniz. Her bir adımı önceden planlamalı, bu adımlar için kendinize yeterli zaman ayırmalı ve sabırlı olmalısınız. Bir plan dahilinde ilerlerseniz çok daha etkin ve kolay bir biçimde sigarayı bırakabilirsiniz.


Destek alın

Sigarayı bırakırken destekleyici bir ağa sahip olmak çok önemlidir. Bırakma planınız hakkında arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun ve onlara nasıl yardımcı olabileceklerini bildirin. Ayrıca, başarılı bir şekilde sigarayı bırakmanız için gereken teşvik ve motivasyonu sağlayabilecek destek grupları veya danışmanlık hizmetlerinden de yardım alabilirsiniz. Konuşacak ve deneyimlerinizi paylaşacak birine sahip olmak, bırakma sürecini daha az yalnız ve zor hale getirecektir.

Tetikleyicilerinizi tanımlayın

Canınızın sigara çekmesine neyin neden olduğunu anlamak, başarılı bir şekilde bırakmanın anahtarıdır. Yaygın tetikleyiciler arasında stres, can sıkıntısı, alkol ve kahve bulunur. Bir not defteri tutmak veya bir sigara bırakma uygulaması kullanmak, tetikleyicilerinizi belirlemenize ve onlardan kaçınmanın yollarını bulmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, stresin sizin için tetikleyici olduğunu biliyorsanız, kendinizi endişeli hissettiğinizde egzersiz yapmayı, meditasyon yapmayı veya derin nefes almayı deneyebilirsiniz. Ya da sosyal ortamlara girdiğinizde ya da arkadaşlarınızla buluştuğunuz sigaraya yöneliyorsanız bunu önceden bilmeli ve önleminizi almalısınız. Tetikleyicilere daha az maruz kalmak, zaman içerisinde sigarayla olan bağınızı da azaltacaktır.

Alternatif aktiviteler bulun

Eskiden sigara içmekle ilişkilendirdiğiniz zaman ve rutini değiştirmek için, zihninizi ve ellerinizi meşgul etmenize yardımcı olabilecek alternatif aktiviteler bulmalısınız. Örneğin egzersiz yapmayı, bahçeyle uğraşmayı veya yeni bir hobi edinmeyi deneyebilirsiniz. Bu faaliyetler sadece isteklerinizi yönetmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığınızı da iyileştirerek sigarayı bırakmanıza ve sigarasız kalmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinize ödül verin


Bırakma yolculuğunuz boyunca dönüm noktalarına ulaştığınız için kendinizi tanımak ve ödüllendirmek, motive olmanıza ve doğru yolda kalmanıza yardımcı olacaktır. Bir hafta, bir ay veya bir yıl sigarasız kalma gibi başarılarınızı kutlamak, size motive olmanıza yardımcı olabilecek bir gurur ve başarı duygusu verecektir. Yolda kalmanıza ve hedefinize odaklanmanıza yardımcı olması için kendinizi bir film gecesi veya yeni bir kitap gibi şeylerle ödüllendirebilirsiniz.

Elektronik sigara zararlı mı? Araştırmalar ne diyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.