Almanya’da esrarın yasallaşması için ilk adım atıldı

Almanya’da esrar kullanımının belirli koşullarda yasallaşmasını içeren ‘Esrar Yasa Tasarısı’ Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, hedefin uyuşturucu kaçakçılığına ve kullanımana karşı mücadele olduğunun altını çizdi.

esrarın yasallaşması

Almanya hükumeti marihuananın (esrarın) sınırlı yasallaşması için adım attı.

“Yasal, ama…” sloganıyla kampanya

Almanya’da Esrar Yasa Tasarısı kapsamında 18 yaşından büyüklerin esrar kullanımının ‘uyuşturcu cürümü’ olarak görülmemesi yer alırken, Bakan, atılan bu adımın uyuşturucu politikasında bir dönüşüm olduğunu söyledi. Aynı zamanda çocuk ve gençlere uyuşturucu kullanımından uzak durmaları için ‘Yasal, ama…’ sloganıyla bir kampanya başlatacaklarını da açıkladı.


Çocuk ve gençlerin “Ben bu yaşta uyuşturucu kullanırsam beynime zarar veririm. Beynime zarar verince de yüksek öğrenim göremeyip kendi geleceğime zarar veririm” bilincine varmaları için bu kampanyanın daha çok kullandıkları sosyal medyada sürdürüleceğini de belirtti.


Lauterbach mariujana cannabis

Alman Bakan, “Esrar kullanımı çocuklar için çok tehlikelidir” derken, ailelere “Çocuklarınızı ve gençleri uyuşturucu kullanmaktan uzak tutun” çağrısında bulundu.

Almanya’da Esrar Yasa Tasarısı maddeeleri


Eyaletler Meclisi onay vermese bile, Federal Meclis’te kabul edilmesi halinde gelecek yılın başından itibaren yasallaşması öngörülen tasarıda şunlar yer aldı:

  • Yetişkinler kendi kullanımları için 3 adet kenevir bitkisi yetiştirebilecek. Satmama koşuluyla dernek ve cemiyetlerin de üyelerinin kullanımı için kenevir yetiştirmelerine izin verilecek.
  • 25 grama kadar Esrar bulundurmak suç sayılmayacak.
  • Esrar kullanımı ve tüketimi ile kenevir yetiştirmek için reklam yapılması yasak olacak.
  • Okullara, çocuk yuvalarına ve spor yapılan yerlere 200 metreden daha az mesafede uyuşturucu kullanımı yasak olacak.
  • Kendileri kenevir yetiştiren dernek ve cemiyetlerin üye sayısı 500’ü geçmeyecek.
  • 25 gram esrar bulundurma koşuluna riayet edilip edilmediğinin belirlenmesi için kontroller artırılacak.
  • Dernek ve cemiyet üyeleri en az 18 yaşında olacak ve ancak kendilerine günde en fazla 25 gram veya ayda da en fazla 30 gram esrar verilebilecek.
  • 18-21 yaşları arasında olanlara ayda verilecek 30 gram esrarının etken maddesindeki THC oranı yüzde 10’su geçmeyecek.
  • Evlerde veya bahçelerde ancak çocukların ve 18 yaşındakilerin ulaşamayacağı yerlerde kenevir yetiştirilmesine izin verilecek.

Esrarı yasallaştıran Tayland, halka 1 milyon kenevir fidanı dağıtacak


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.