Beyninden 8 santimetrelik canlı solucan çıktı!

Avustralya’nın başkenti Canberra’da bir kadının beyninden 8 santimetre uzunluğunda canlı bir bir yuvarlak solucan çıkarıldı. Latince adı “Ophidascaris robertsi” olan solucan normalde piton yılanlarında bulunan bir parazit olmasına karşın, unutkanlık ve depresyon şikayetiyle doktora giden 64 yaşındaki kadının beyninde bulundu.

solucan

The Guardian gazetesinin haberine göre, Canberra Hastanesi’nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Dr. Sanjaya Senanayake, beyin cerrahı meslektaşı Dr. Hari Priya Bandi’den bir telefon aldı. Bandi, “Aman Tanrım; bir kadının beyninde ne bulduğuma inanamayacaksın. Canlı ve hareket ediyor” dedi. Bandi, kadının beyninden solucanı çıkardı.

Pitonların yaşadığı göle yakın oturuyordu

Olayla ilgili paylaşılan bilgilere göre, New South Wales’li 64 yaşındaki kadın hastaneye ilk olarak Ocak 2021’de kabul edilmişti. Şikayetleri ise üç hafta boyunca çektiği karın ağrısı ve ishal, kuru öksürük, ateş ve gece terlemesiydi. 2022 yılına gelindiğinde semptomlarına unutkanlık ve depresyon da eklendi.


MR’ı çekilen hastanın ameliyat gerektirecek anomaliler yaşadığı ortaya çıktı. Dr. Senanayake, “Ama beyin cerrahı tabii ki hareket eden bir solucan bulacağını düşünerek ameliyata girmedi” diye konuştu.

Ardından, hayvanın ne tür bir solucan olduğu tespit edildi. Buna göre, söz konusu parazit normalde pitonlarda bulunuyordu. Bu vaka ise bu parazitin insanlarda bulunduğu ilk örnekti.

Buna göre, hasta ‘halı pitonlarının’ (Morelia Spilota) yaşadığı bir göle yakın oturuyordu. Hiçbir yılanla doğrudan temasa geçmemiş olsa da o bölgede yabani otlar topluyor ve bunları yemek yapmak için kullanıyordu.

Hekimler ve bilim insanları, yılanın paraziti dışkı yoluyla çimenlere bırakmış olabileceğini söyledi. Buna göre, hastanın doğrudan çimenlere dokunarak ya da topladığı yabani otları yiyerek parazitle temasa geçtiği tahmin ediliyor.


Hastanın durumuyla ilgili bilgi paylaşan Senanayake, hastanın vücudunun karaciğer gibi başka bölgelerindeki diğer larvalar için tedavi görmesi gerektiğini anlattı. Senanayake, hastanın iyileşmeye başladığını ve düzenli olarak durumunun kontrol edildiğini söyledi.

Bir ilk: Ay’ın karanlık yüzünde ‘gizli yapılar’ keşfedildi!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.