Rus turistler neden azaldı? Türkiye tatilinde fiyat artışının sebepleri

Rusya Tur Operatörleri Birliği CEO’su Mayya Lomidze, Türkiye’nin ilk kez Rusya vatandaşları için en pahalı tatil ülkelerinden biri haline geldiğini söylüyor. Türkiye bu sıralamada, Maldivler, Küba ve Sri Lanka’nın ardından geliyor.

ruslar türkiye

Rus medyasına göre Türkiye turlarındaki fiyat artışının sebepleri: Rus medyası Türkiye’ye tur fiyatlarındaki artışı mercek altına aldı… Rusya’dan Türkiye’ye iki kişilik ortalama tur fiyatı bugün 183-185 bin ruble civarında.

Rusya Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Aleksan Mkrtçyan, “Türkiye’de her şeyin fiyatlarında sert artış var. Doğal olarak, akaryakıt fiyatlarında çılgın bir artış oldu. Otellere tüm yiyecek içecekler nakliye ile getiriliyor. Otel işletmecisi ile konuşmaya başladığınızda harcamalarını gösteriyor. Faturalar kabarmış. Aşırı sıcaklar yüzünden çılgın bir elektrik tüketimi var. Klimalar günün her saati çalışıyor” diyor.


Ruble’nin Dolar karşısında değer kaybı da etkili

Mkrtçyan, dolar kuruna da vurgu yapıyor ve “Dolar kuru geçen sene 53-54 rubleyken, şimdi 94 ruble” yorumunu yapıyor. Turizmci, fiyatlar nedeniyle bazı turistlerin Birleşik Arap Emirliklerine yöneldiğini ancak orada aşırı sıcaklar nedeniyle turist sayısının az olduğunu söylüyor. Yine de BAE’de Rus turist sayısı yüzde 30 artmış.

Space Travel adlı tur operatörünün genel müdürü Artur Muradyan ise TL ve rubledeki değer kaybının yanı sıra sezonluk fiyat artışının ve lojistik fiyatlarındaki yükselişin de tur fiyatlarının pahalanmasına yol açtığına işaret etti.

Rusların tatil adresi: Birleşik Arap Emirlikleri

dubai tatili

Türkiye’nin turizminde önemli bir konumda olan Ruslar, savaştan dolayı Rublenin değer kaybetmesi nedeniyle daha düşük fiyat veren Birleşik Arap Emikleri pazarına yöneliyor.

Haziran ayında Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı pandemi öncesinin yüzde 20 altında kaldı. İlk 6 aylık verilere bakıldığında ise Rus turist sayısı pandeminin yüzde 3,5 altında. Haziran ayında Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke olan Rusya’dan 819 bin 844 kişi geldi. Yılın ilk yarısında Türkiye’yi 2,6 milyon Rus turist ziyaret etti.

Ekonomim’den Selenay Yağcı’nın haberine göre, Türkiye’deki artan fiyatlardan sıklıkla şikayet eden Rusların en çok seyahat ettiği ülke Türkiye olsa da Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Tayland’ın bu ülkedeki pazar payını hızla artırdığı belirtiliyor. Rusya’dan gelen turist sayısında önceki yıla göre artış olsa da pandemi öncesine dönüş olmadığını belirten turizmcilere göre BAE, Türkiye’ye rakip olarak ortaya çıkıyor. Rublenin değer kaybetmesi, Ukrayna ile süren savaş, Rusların bütçesini zorladı.


turizm

Türkiye’de 3-4 yıldızlı otellere ve günlük kiralık evlere talep kayması yaşanırken, Rus acenteler, Türkiye’nin yüzde 20 daha pahalı olması sebebiyle BAE’ye Rus turist sayısında bu yıl da rekor kırılacağını belirtti. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) yılın ilk yarısında Türkiye’ye gelen Rus turist sayısındaki asıl büyümenin İstanbul’a yapılan kısa süreli seferlerden kaynaklandığını, Antalya’nın toplam seferlerdeki payının ise yüzde 50’ye düştüğünü açıkladı.

İstanbul’a 2022’nin ilk 6 ayında 526 bin 995 Rus turist gelirken, 2023’te bu rakam 1 milyon 100 bin oldu. İstanbul, Rus turist bakımından ilk 6 ayda 2019 rakamlarını yeniden gördü. Ancak bu yükselmenin asıl sebebi Avrupa’ya doğrudan uçamayan Rusların İstanbul’dan aktarma yapıyor olması. Antalya’ya ilk 6 ayda gelen Rus turist sayısı da 1 milyon 300 bin oldu. Pandemi öncesi 2 milyon 112 bin rakamını yakalayamadı.

İlk yarıda BAE’ye 800 bin Rus gitti

İlk 6 ayda, 554 bini Dubai’ye olmak üzere, 800 bin Rus turist Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) seyahat etti. Bu rakamla Rusya, BAE’de Hindistan’ın ardından üçüncü pazar durumuna yükseldi. Rusya Tur Operatörleri Birliği CEO’su Maya Lomidze, Türkiye’nin ilk kez Rusya vatandaşları için en pahalı tatil ülkelerinden biri haline geldiğini açıkladı. Türkiye bu sıralamada, Maldivler, Küba ve Sri Lanka’nın ardından geliyor.

Rusya’dan Türkiye’ye iki kişilik ortalama tur fiyatı bugün 183- 185 bin ruble civarında. Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Artur Muradyan ise Türkiye turlarının Maldivlerle aynı seviyeye geldiğini, birçok Rus turistin artık Türkiye’den yüzde 25-30 ucuz olan Birleşik Arap Emirliklerini tercih ettiklerini söyledi. Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat acentesi Travelata’nın verilerine göre BAE’nin bu yaz, Rusya’dan yapılan seyahat için ortalama tutarın değişmediği tek ülke olduğunu ve BAE’ye rezervasyonlarda dört kat arttığını kaydetti.

Yılın başında iyi olan talep tersine döndü!

Tur Operatörleri Platformu Başkanı Cem Polatoğlu, Dubai Turizm Ofisi’ne göre, bu yıl Dubai’ye gelen Rus turist sayısı ilk kez Hindistan’ın ardından ikinci sırada yer aldığını söyledi. Turistlerin Dubai’ye yaz gezilerinin ana itici gücünün fiyatlar olduğunu da ekleyen Polatoğlu, Dubai’deki otellerin büyük indirimler ve çeşitli promosyonlar sunduğunu kaydetti.


2023 başlarken Türkiye’ye talebin iyi olduğunu belirten Polatoğlu, “Daha sonra deprem, Türkiye’deki otellerin fiyatlarını aşırı artırması ve ruble döviz kurundaki oynaklık bu eğilimi tersine çevirdi. Nisan ayında Türkiye talebi önemli ölçüde azaldı. Mayıs ayında, tur operatörleri uçuş programlarının çoğunu ayarlamak zorunda kaldı. Yazın başlamasıyla Türkiye’ye yönelik satışların canlandı. Rusların tercih ettiği otellerde düşük doluluklar var. Ama temmuzdaki satışlar hazirana göre çok daha iyi. Ağustos’ta da Türkiye’ye istikrarlı bir talep var” diye konuştu.

Turizm – Otel doluluk oranları neden düştü? Bakan Ersoy açıkladı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.