Türkiye’den biraz daha büyük bir ülkenin ABD nüfusuna ulaşması bekleniyor!

Son 12 ayda dünya nüfusu ilk kez 8 milyarı aştı ve Hindistan, dünyanın en kalabalık ülkesi olarak Çin’i geride bıraktı. Ancak değişiklikler bununla sınırlı kalmayacak gibi duruyor. Tahminlere göre Çin, Japonya, Almanya ve hatta ABD, 2100 yılına kadar nüfus azalması riskiyle karşı karşıya. Ancak farklı durumda olan ülkeler de var.

nijerya

Raporlara göre bazı ülkeler nüfusun azalması riskiyle karşı karşıyayken bazı ülkelerin nüfusunun ise büyük bir oranda artması bekleniyor. Bu konuda en çok dikkat çeken ülkelerden biri de Nijerya.

Insider’ın haberine göre 1982 gibi yakın bir tarihte Nijerya’nın nüfusu 80 milyondan azdı ve dünyanın en kalabalık 10 ülkesinin dışındaydı. Aradan geçen 41 yılda Nijerya’nın nüfusu neredeyse üç katına çıkarak 225 milyona ulaştı ve listede altıncı sıraya yükseldi. Ve bunun yavaşlaması beklenmiyor.


Dünyanın nüfus bakımından yedinci ülkesi olan Nijerya, yaklaşık 206.000.000 nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Nüfus artışının en yüksek olduğu ülkelerden biridir.

Nijerya nüfusu 2050 yılında 377 milyona ulaşacak

BM’nin en son tahminlerine göre Nijerya, 2050 yılına kadar nüfusunu neredeyse iki katına çıkararak tahminen 377 milyona ulaşacak. Bu süreçte ülke, Pakistan ve Endonezya’yı geride bırakacak ve dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olan ABD ile benzer nüfusa ulaşacak. Ülkenin Teksas’tan biraz daha büyük olduğu düşünülürse bu dikkat çeken bir rakam.

BM tahminlerine göre önümüzdeki 27 yılda dünya nüfus artışının yarısını oluşturması beklenen sekiz ülkeden beşi Afrika’da bulunuyor. Londra’daki Chatham House Afrika Programı Direktör Yardımcısı Tighisti Amare, Africa News’e verdiği röportajda Afrika’nın en hızlı büyüyen ve en genç kıta olduğuna dikkat çekerek, nüfusun yüzde 70’inin 30 yaşın altında olduğuna dikkat çekti .


Amare, “Nüfus artışı elbette kısmen halk sağlığı düzeyi ve erişimdeki iyileşmeyle açıklanıyor. Bu, çocuk ölümlerinde azalmaya yol açtı. Bu da başlı başına iyi bir haber” diyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun ekonomi danışmanı Michael Herrmann ise uygun planlama olmadan bu kadar hızlı büyüyen bir nüfusa bakım sağlamanın, eğitim vermenin ve istihdam etmenin zor olabileceğini söylüyor.

Milyonlarca Nijeryalı ekonomik zorluk dönemlerinde başta Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya olmak üzere göç etmiştir. Bir milyondan fazla Nijeryalının Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiği ve Nijeryalı Amerikan nüfusunu oluşturduğu tahmin edilmektedir. Bu tür diasporik toplulukların birçoğundaki bireyler, Kuzey Amerika’daki Yoruba soyundan gelenlerin ulusal bir birliği olan “Egbe Omo Yoruba” topluluğuna katılmıştır. Nijerya’nın en büyük şehri Lagos’tur. Lagos nüfusu 1950 yılında yaklaşık 300.000 iken 2017 yılında tahmini 13,4 milyona ulaşmıştır.


Kaynak: Insider, United Nations World Population Prospects2022

Nüfusları yaşlanan ülkeler doğum oranını artırmak için ne yapıyor?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.