Belçika’da sığınma evleri artık iltica talebinde bulunan bekar erkekleri kabul etmeyecek

Belçika’da sığınma evleri artık iltica talebinde bulunan bekar erkekleri kabul etmeyecek. Avrupa’nın önde gelen insan hakları örgütleri ve yardım grupları bu kararı uluslararası taahhütlere aykırı olduğu gerekçesiyle kınadı.

sığınma iltica

Belçika hükümeti ailelere, kadınlara ve çocuklara öncelik verileceğini belirterek bundan sonra sığınma talebinde bulunan bekar erkeklere barınak sağlamayacağını açıkladı.

Avrupa’nın önde gelen insan hakları örgütleri ve yardım grupları bu kararı uluslararası taahhütlere aykırı olduğu gerekçesiyle kınadı.


Belçika uzun zamandır, kendi ülkesindeki zulümler ve problemler nedeniyle korunma isteyen binlerce insana yeterli barınak sağlayamadığı için eleştiriliyor.

Brüksel’deki ana işlem merkezinin önünde caddeler boyunca uzanan uzun çadır kuyrukları insan hakları örgütlerinin tepkisini çekiyor.

Geçtiğimiz hafta İlticadan Sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor, önümüzdeki aylarda iltica konutları üzerindeki baskının artmasının beklendiğini söyledi.

De Moor amaçlarının “Çocukların bu kış sokaklara düşmesini kesinlikle önlemek” olduğunu vurguladı.

Ancak bu karar, bekar erkeklerin kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

AB İltica Ajansı’na göre geçen yıl iltica başvurularının yüzde 71’ini erkekler oluşturdu.


Kaynak: EuroNews

İstanbul Valisi Davut Gül: 100 Türk vatandaşından 6’sı, 100 göçmenden 1’i suç işliyor


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.