Yoğurt diyeti: Her gün yoğurt yediğinizde vücudunuzda neler olur?

Sağlık açsından oldukça faydalı olan süt ürünlerinden özellikle yoğurt, mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında yerini alıyor. Peki, her gün düzenli olarak yoğurt tüketirsek vücudumuzda ne gibi değişiklikler meydana gelir? Uzman diyetisyenler günlük yoğurt alışkanlığınızın artılarını ve eksilerini açıklıyor.

yoğurt diyeti

Protein, kalsiyum ve probiyotikler gibi besinler açısından zengin olan yoğurt, uzun süredir kemik gücü, bağırsak sağlığı ve kilo yönetimi ile ilişkilendirilmektedir. Peki her gün yoğurt yemenin diğer potansiyel faydalarını ve yan etkilerini biliyor musunuz? Çünkü bu sadece başlangıç.

RDN’den Brooke Glazer“Sık yoğurt tüketiminin kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini iyileştirdiği, diyabet riskini azalttığı ve bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiği gösterilmiştir” diyor. Ve hepsi bu değil!


Yoğurt diyeti

Yoğurt tutkunuysanız veya onu diyetinize daha tutarlı bir şekilde dahil etmeye çalışıyorsanız, her gün yoğurt yemenin potansiyel faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman önerilerini bir araya getirdik.

İşte her gün yoğurt yediğinizde vücudunuza olacak değişiklikler…

Protein takviyesi alacaksınız

Yoğurt, özellikle yağsız ve doğal olanlar düşük şeker ve yağ seviyeleriyle protein takviyesi sağlamak için harika olabilir. Örneğin, 5,3 onsluk bir Chobani Yağsız Yoğurt kabında 14 gram protein alıyorsunuz.

Protein, açlık hormonlarını azaltarak ve iştahı en aza indirerek tok kalmanıza yardımcı olabileceğinden, yoğurt gibi yüksek proteinli bir yiyecek, üzerine meyve, granola veya fındık ekleyebileceğiniz bir sabah yemeği veya ikindi atıştırmalıkları olarak ideal olabilir. Böylelikle akşam yemeğine kadar toksun.


Daha sağlıklı kan basıncı seviyeleri yaşayabilirsiniz

RDN’den Lisa Young‘a göre, “Araştırmalar yoğurdun kalbe iyi geldiğini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.”

Journal of Hypertension‘da 2018 yılında yayınlanan bir araştırma, daha yüksek süt ürünleri tüketiminin (özellikle yoğurdun) yetişkinlerde daha az yüksek tansiyon vakasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Özellikle daha fazla yoğurt yemek ve “Dash Diyeti”ni daha yakından takip etmek, yüksek tansiyon riskinin yüzde 30 daha düşük olmasıyla bağlantılı bir kombinasyondur.

Başka bir çalışma, daha yüksek protein alımının aynı zamanda düşük kan basıncı seviyeleriyle de ilişkili olabileceğini buldu; bu da yoğurdun yardımcı olabileceği başka bir yoldur.

Yoğurt diyeti ‘kötü’ kolesterol seviyeleriniz düşebilir

Yoğurt, kan basıncınızı düşürme potansiyelinin yanı sıra, kandaki kolesterol seviyelerini de yönetmeye yardımcı olarak kalbinize de yardımcı olabilir.


Journal of Dairy Sciences‘da yayınlanan bir çalışmada probiyotik yoğurdun tip 2 diyabetli katılımcılar üzerindeki etkileri araştırıldı. Buldukları şey, bu yoğurdun günlük tüketiminin düşük LDL ve toplam kolesterol ile ilişkili olduğuydu.

Yaşlanmayı yavaşlatmanın sırrı bağırsaklarda gizli!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.