Cep telefonu ve bilgisayardan yayılan mavi ışık yaşlandırıyor!

Günlük hayatımızda doğal ışık ve enerji kaynağımız güneş dışında daha birçok farklı dalga boyunda ışığa maruz kalıyoruz ve mavi ışık da bunlardan bir tanesi. Cep telefonu ve bilgisayardan yayılan mavi ışık yaşlandırıyor!

mavi ışık

Mavi ışık, insan gözünün algılayabildiği görünür ışık spektrumunun bir bölümüdür ve gün içinde sürekli kullandığımız bilgisayarlar, telefonlar, LED televizyonlar ise mavi ışığın yayıldığı araçlardan bazıları. Bununla birlikte mavi ışığın cildimiz üzerinde oldukça zararlı etkileri var. Peki, bu zararlı etkiler neler, hangi durumlara yol açıyor, korunmak için neler yapabiliriz?

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. İhsaniye Dönmez Çiçek, cildimize zararlı etkileri olan mavi ışık hakkında bilgilendirmelerde bulundu


Mavi Işık nedir?

Görünen ışık spektrumunda yaklaşık %30’luk bir hacmi olan ve 380-500 nm arasında titreşim gösteren hafif dalga boyudur; ancak en uzun enerjiyi oluşturan bir ışık grubudur ve bu sebeple de diğer ışıklara nazaran derinin daha derin tabakalarına penetre olup daha zararlı olabilmektedir.

Bakıldığında, en büyük mavi ışık kaynağı güneştir; fakat son zamanlarda hayatımıza giren birçok eşya da mavi ışık yaymaktadır. Florasan lambalar, kontakt florasan ampuller, LED televizyonlar ve tabletler buna örnek oluşturabilir.


Madem doğal güneş ışığının bir parçası; ama mavi ışık neden zararlıdır? 

Mavi ışığın deriye penetrasyonu diğer ışıklara göre daha fazladır. Hayatın içinde güneş dışında daha birçok kaynaktan da mavi ışığa maruz kaldığımız için yüksek dozda cilt maruziyeti yaşıyoruz.

Mavi ışık cildimizi nasıl etkiler?

Mavi ışığın derimizde sebep olduğu bazı durumlar vardır. Bunlar:

 • Erken yaşlanma belirtileri
 • Cilt tonunda düzensizlikler
 • Hassas kişilerde ciltte kızarıklık
 • Lekelerde artış
 • Ciltte elastikiyet kaybı
 • Çizgilerde kabalaşma ve derinleşme
 • Ciltte mat görünüm
 • En önemlisi de cilt hücrelerinde DNA hasarı yaptığından dolayı cilt kanseri riskinde artışa sebep olabilmektedir.

Özellikle geceleri mavi ışığa maruz kalmak, cildin biyolojik ritmine ve gece döngüsüne ters düştüğü için cildin kendini onarma mekanizmasını sekteye uğratır. Bu sebeple cilt kendini tamir edemez, toksinlerden arınamaz, hücreler yenilenemez ve de ciltte yaşlanma ve hastalık belirtileri görülür.

Peki, mavi ışığın zararlarından korunmak için neler yapabiliriz?

 • Mutlaka geniş spektrumlu güneş kremleri kullanmalıyız.
 • Kullandığımız kozmetik ürünlerinde de mavi ışık filtresinin olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Uyumadan 2 saat önce diğer teknolojik cihazların fişlerini çekmeli ve dijital detoks yapmalıyız.
 • Cildimizin bakım rutinine özen göstermeli, dış faktörlere karşı temizliğini ve nemlendirmesini sağlıklı bir şekilde yapmalıyız.
 • Mavi ışık ciddi oksidatif stres yaptığından dolayı hem içsel hem de dışsal olarak antioksidan desteği almalıyız. Özellikle C, E vitaminleri, ferulik asit, resverat rol gibi yoğun antioksidan içeren kremler ve gıda takviyeleri kullanmalıyız.
 • Bol su tüketmeli, sağlıklı beslenmeli, sigara, alkol ve paketli gıda tüketiminden kaçınmalıyız.

Ayrıntılı bilgi ve detaylı muayene için bir dermatoloğa başvurunuz.

Uyku ilacı zararları: Bir süre sonra uyutmayabilir!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.