Emlak ilanlarında kimlik doğrulaması zorunlu oluyor

1 Kasım’dan itibaren elektronik ortamda oluşturulacak olan ilanlar için EİDS (Elektronik İlan Doğrulama Sistemi) kurulacak. Uygulamayla sahte ilanlar ile piyasa manipülasyonu yapılmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

Emlak kimlik doğrulaması

Son yıllarda Türkiye’nin gerek yurt içinde gerekse yurt dışında satış yapmak için e-ticarete yönelmiş olması, bu alanda yeni düzenlemeleri de beraberinde getirmeye geliyor. Bu düzenlemelerin en sonuncusu ise 1 Kasım tarihinden itibaren devreye girecek olan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) olacak. EİDS, özellikle de konut satışları için kritik önem arz edecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan isim, emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı oldu. Sistemin nasıl işleyeceğini açıklayan Özelmacıklı, düzenleme ile ilgili bilgilerin 20 Eylül tarihinde gerçekleştirilen bir toplantıda, bizzat bakanlık yetkilileri tarafından açıklandığını söyledi.


Yeni kurulacak sistemle ilgili bilgi veren Özelmacıklı, “Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS), başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişilere kimlik doğrulama yapılabilmesi için bir portal görevi görecek. Bu portal vasıtasıyla e-Devlet üzerinden kimlik, unvan ve şirket yetkilisi doğrulaması yapılacak. EİDS portalının yazılımına ilişkin çalışmaların en kısa sürede tamamlanması öngörülüyor. Buna göre de 1 Kasım itibariyle, ilan girişlerinde artık kimlik doğrulaması bağlamış olacak” ifadelerini kullandı.


Düzenlemenin 2 adımda gerçekleşeceğini ifade eden Özelmacıklı, ikinci adımda ise yetki doğrulaması çalışmalarının başlayacağını belirtti. Burada da ilana konu olan taşınmazın ilana konulabilmesi için ilanı yayınlayacak kişinin mülk sahibi, birinci dereceden akrabası, eşi ya da bu kişinin yetkilendirdiği bir aracı olup olmadığı kontrol edilecek. İlan platformları da sistemlerini buna göre entegre edecek.

Airbnb yasası çıktı: Günübirlik kiralık evler için yeni şartlar!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.