Dikkat çeken araştırma: Bilim insanları 20’li yaşlarda bekar kalmayı savunuyor

Genç yaşta evlilik

Hollanda’da bilim insanlarının yaptığı ‘genç yaşta evlilik’ araştırmasına göre, 20’li yaşlarda bekar kalmak daha dayanıklı olmak için önem taşıyor.

Hollandalı araştırmacılar, ebeveynlerinin evinden çıkar çıkmaz evlenen kişilerin, genç yetişkinlik döneminde bir süre bekar kalanlara göre, hayatlarının ilerleyen yıllarında kalp kırıklığıyla baş etme konusunda daha az donanımlı olduklarını tespit etti.

Bunun, bekarların, bir ilişkinin sona ermesinin acısıyla ve bozulmasıyla baş etmelerine yardımcı olacak daha fazla yaşam becerisi, ağ ve kaynak geliştirmesinden kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorlar.


Ayrıca gençken kararlı birliktelikler kuran insanlar ilişkilerinin sonsuza kadar süreceğini düşünebilirken, bir süre bekar olanların bu tür varsayımlarda bulunma olasılıkları daha düşük olabilir ve dolayısıyla bir ilişki sona erdiğinde daha az incinebilirler.

Uzun vadede olumlu etkileri var

Hollanda Disiplinlerarası Demografi Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmanın* baş araştırmacısı Dr. Lonneke Van den Berg, bekarlığın uzun vadeli olumlu etkilerinin olduğunu öne sürüyor.

Dr. Berg, “Ancak bu, 20’li yaşlardaysanız mutlu ve sağlıklı bir ilişkiyi sonlandırmanız gerektiği anlamına gelmiyor” diyor.

Uzun süreli ilişkilerde genç yetişkin kadınların mali açıdan partnerlerine daha bağımlı olma eğiliminde olduklarını ve erkeklerin ev işlerine daha az alışık olabileceğini söyleyen Dr. Berg “Bunu kendi başlarına yapabilecek donanıma sahip olmayabilirler. Bu nedenle, eğer 20’li yaşlarınızda bir ilişki içindeyseniz, ayrılmak yerine, evdeki yükü paylaşmak yardımcı olabilir ve her iki kişinin de gelirden ve ev işlerinden sorumlu olmasını sağlayabilir” diye ekledi.

Ekip, aynı 1000 katılımcıyı 1984’ten günümüze kadar takip eden bir Alman araştırmasının 36 yıllık verilerini inceleyerek bu sonuca vardı.

Alman Sosyo-Ekonomik Paneli (SOEP), insanlara her yıl gelir, barınma, yaşam memnuniyeti ve aile yaşamı hakkında sorular soran bir hane halkı araştırması olarak biliniyor.


Kaynak: Van den Berg, L. & Verbakel, E. 2023. The Link between Singlehood in Young Adulthood and Effects of Romantic SeparationJournal of Marriage and Family

İlişkilerde en sık yaşanan sorun: Retroaktif kıskançlık nedir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.