İngilizce iş mülakatlarında en çok sorulan sorular açıklandı

Uluslararası iş yapan ya da küresel genişleme planları olan Türkiye merkezli pek çok şirket, iş ilanlarında yabancı dil kriterine yer veriyor. Bazı şirketler, iş mülakatlarının bir bölümünü ya da tamamını İngilizce yapmayı tercih ederken, bu durum İngilizce konuşma pratiği az olan adaylarda endişeye sebep olabiliyor. Online İngilizce konuşma uygulaması, İngilizce iş mülakatına hazırlanan adaylar için özel bir rehber hazırladı.

ingilizce iş mülakatlarında

İngilizce, neredeyse tüm sektörler için iş dünyasının olmazsa olmazlarından birine dönüşürken, Türkiye merkezli şirketler de aday arayışlarında dil kriterini önemsemeye başladı. Özellikle yurt dışındaki tedarikçilerle, iş ortaklarıyla veya müşterilerle iş yapan, farklı coğrafyalardan nitelikli personelle çalışan ya da küresel genişleme planları olan şirketler, yeni adaylarda aradıkları profesyonel iş İngilizcesi yetkinliğine, iş ilanlarında öncelikli kriterler arasında yer vermeye başladı. Adayların İngilizce dil becerisini ölçmek isteyen işletmeler ise mülakatlarda ve iş görüşmelerinde İngilizce bölümlere yer verme ya da mülakatının tamamını İngilizce yapma yoluna başvurmayı tercih ediyor.

Bu durumun İngilizce dil pratiği az olan adaylarda endişeye sebep olduğunu fark eden İngilizce online ders Preply, İngilizce mülakatlarda sık sorulan soruları ve İngilizce mülakat ipuçlarını derlediği rehberini yayımladı.


İngilizce iş mülakatlarında en çok sorulan sorular belli oldu

İnsan kaynakları profesyonelleri ve işe alım sorumlularının genelde kişilerin İngilizce konuşma yetkinliklerini ölçmek için, ne kadar akıcı konuşabildiklerine, kendilerini ne kadar takılmadan ifade edebildiklerine baktığını söyleyen Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, “Tam da bu sebepten, sorular da jenerik oluyor. ‘Tell me about yourself’ (Bize kendinizden bahsedin) gibi bir soruyla, kişilerin kendilerini ana dilleri olmayan bir dilde anlatmaları bekleniyor.


Kişinin o role ilgisini, pozisyona duyduğu tutkuyu ve mesleğiyle olan ilişkisini ifade edebilme gücünü ölçmek için ‘Why are you interested in this role?’ (Neden bu işle ilgileniyorsunuz?) gibi bir soru da sıklıkla yöneltiliyor. Türkçe mülakatlarda da sıkça karşımıza çıkan ‘Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?’, ‘Bu pozisyon için ücret beklentiniz nedir?’, ‘Neden şirketimizde çalışmakla ilgileniyorsunuz?’ gibi sorulara İngilizce mülakat kalıpları içinde rastlamak oldukça mümkün” ifadelerini kullandı.

“Sektörel kelime dağarcıklarına da önem vermek gerekiyor”

İngilizce iş mülakatlarında başarılı olmak için yalnızca mülakat akışının çıkarılmasının, bu sorulara genel anlamıyla İngilizce iş jargonuyla hazırlanılmasının yeterli olmayabileceğini kaydeden Mustafa Ali Sivişoğlu, “Finans, hukuk, yazılım, tasarım gibi farklı sektörlerin günlük iş konuşmalarında sıkça kullandığı mesleki jargon ve terminolojinin İngilizce karşılıklarını derlemek ve bu kelimelerin anlamlarını öğrenmek, özellikle o işin uzmanıyla, üst yöneticiyle yapılan mülakatlarda çok faydalı olabiliyor.


Adayların ilgili kelimelerin kullanıldığı bağlamları, kullanılma biçimlerini anlaması ve cümle içinde kullanmak için pratik yapması da önem arz ediyor. Öte yandan bir mülakata girmeden nasıl Türkçe hazırlık yapılıyorsa, şirket bilgilerinin, başarılarının, hedeflerinin araştırıldığı bir hazırlığın İngilizce de yapılması, adayların işe alınma şanslarını artırabiliyor. Daha fazla pratik için ise adaylar, hazırladıkları taslak soruları prova edebilir ve bu provaları videoyla kaydederek hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini daha iyi tespit edebilir” diye konuştu.

Google, “Arama” üzerinden İngilizce dil eğitimine başlıyor


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.