The Economist 2024 kapağı ne anlatıyor?

ekonomist 2024 kapağı

The Economist her yeni yıla yaklaşılırken merakla beklenen ‘The World Ahead’ sayısının kapağını yayımladı. 2024 kapağı hangi sembolizm unsurlarını içeriyor?

2023 yılının artık sonuna yaklaşılırken her yıl olduğu gibi dünyanın en saygın ekonomi yayınlarından olan The Economist yeni yıla ilişkin öngörü ve değerlendirmelerin yer aldığı 2024 için ‘The World Ahead’ sayısını hazırladı ve kapağını yayınladı. Geçen yıllarda olduğu gibi bu özel sayının içeriği kadar kapağında yer alan mesajlar da hemen tartışma konusu oldu.

The Economist dergisi The World Ahead 2024 kapağı:

the economist 2024

Zelenskiy’nin üzerindeki kadın silueti

Kapakta yer alan çizimde üst tarafta Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yer aldı. Rusya-Ukrayna savaşını anlatan bu bölümde ikilinin arasında bir kum saati yer aldı. Bunun yanında Vladimir Putin’in üzerinde ABD eski başkanı ve 2024 seçimleri için aday adaylığını açıklayan Donald Trump‘ın silueti yer aldı.


Trump daha önce Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili yaptığı açıklamada ABD’nin savaşa daha az müdahil olması gerektiğini ve ateşkes için aracı olması gerektiğini savunmuştu. Bu sebeple kapakta Trump ile bağlantılı bir barış güvercini çizildiği tahmin ediliyor. Buna karşılık Zelenskiy’nin üzerinde yer alan siluetin kim olduğu ise tartışmalara yol açtı.

Siluetler kum saatine ve aşağıda seçim sandığına bağlandığı için Zelenskiy’nin üzerindeki siluetin Trump’ın 2024 Başkanlık seçimlerindeki rakibine işaret ettiği ve bunun mevcut Başkan Yardımcısı Kamala Harris olduğu iddia edildi. Ancak Harris’in saçını söz konusu çizimdeki gibi toplandığının pek görülmemesi görsele ilişkin merakı artırdı.

Kapak haberi içeriğindeki konulardan biri ‘Avrupa harekete geçiyor: Ukrayna’yı Trump’tan korumak’ oldu. Bu sebeple söz konusu kadın siluetinin Avrupalı bir politikacıya da ait olabileceği iddia ediliyor.


Yapay zeka vurgusu

Kapakta savaş süreciyle ilişkilendirilen kum saati görselin merkezinde yer alan seçim sandığıyla doğrudan bağlı olarak resmedildi. Bu da ABD seçimlerinin doğrudan savaş sürecini etkileyeceği beklentisini anlattı. Sandığın sol tarafında yapay zekadaki gelişmeler vurgulandı. Kapakta yer alan ana başlıklardan birisi de ‘ChatGPT çalışıyor: Yapay zeka ciddi hale geldi’ oldu.

Para birimlerinde düşüş grafiği

The Economist kapağında merkezde yer alan sandığın sağında ise bir düşüş grafiğine yer verildi. Grafiğin etrafında ABD Doları, Euro, Sterlin ve Çin Yuanı’nın sembolleri yer aldı. Bu çizim beklenen ekonomik belirsizliklere işaret etti.

İlan edilmemiş soğuk savaş

Kapakta yer alan çizimin alt tarafında ise ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping yer aldı. İkilinin birbirlerine arkalarını dönmüş şekilde çizilmesi dikkat çekerken kapakta yer alan ana haber başlıkları arasında ‘Çok kutuplu bozukluk: İlan edilmemiş Soğuk Savaş’ başlığı yer aldı. Bu The Economist’in ABD-Çin arasında adı konulmamış Soğuk Savaşın 2024’te daha fazla konuşulmasını beklediği anlamına geliyor.

Kapakta Xi Jinping tarafında Çin’in son dönemde önemli bir atağa kalktığı elektrikli otomobil, Biden tarafında yenilenebilir enerji simgeleri yer aldı.

Enerjinin yeni jeopolitiği


Önemli kapak konuları arasında ‘Yeşil devler: Enerjinin yeni jeopolitiği’ başlığı da yer aldı. Kapakta lityum bakır, nikel gibi elementleri temsil eden görseller elektrikli oto ve temiz enerji görsellerine bağlanırken; tüm bunlar da Avustralya ve Güney Amerika haritalarına bağlandı. Çin ve ABD Başkanlarının arsında Avustralya ve Güney Amerika resmedildi.

The Economist 2024 kapağı hakkında sosyal medyada yer alan bazı yorumlar:

the economist 2024 the economist 2024 the economist 2024

Yapay zekayı besleyen veriler tükeniyor: Uzmanlar tarih verdi!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.