Türkiye’de en hızlı internet servis sağlayıcıları

en hızlı internet

Steam gerçek sonuçları açıkladı: Birinci şaşırtmadı! İşte Türkiye’de en hızlı internet sağlayıcıları…

Türkiye’de hizmet veren sağlayıcılar, ülkedeki internet alt yapısı için yatırımlarını sürekli olarak sürdüklerini söylüyorlar. Peki bu yatırımlar kullanıcı tarafına nasıl yansıyor? Steam tarafından son açıklanan veriler en hızlı internet sağlayıcılarını ve ortalama indirme hızını gözler önüne serdi.

Türkiye’de en hızlı internet sağlayıcıları

Steam, dünyanın dört bir yanından yüz milyonlarca oyuncudan topladığı veriler ile her ülkeye özel olarak internet bağlantısı raporu sunuyor. Bu raporlar arasında Türkiye de bulunuyor. Peki buna göre Türkiye’de en hızlı internet sunan sağlayıcılar hangileri?


Steam verilerine göre ülkemizde son 7 gün içerisinde (16 Kasım – 23 Kasım tarihleri arasında) toplamda 26.5 PB (27 milyon 651 bin 590.4 GB) dosya boyutunda oyun indirildi. Türkiye’de ortalama indirme hızının ise 32.5 Mbps olduğunu görüyoruz.

İnternet servis sağlayıcılara göre performans verileri doğrultusunda Türkiye’de en hızlı interneti sunan sağlayıcının TurkNet olduğunu görüyoruz. Şirket, kullanıcılarına ortalama olarak 52 Mbps indirme hızı sunuyor.

Hemen ardından onu TUBİTAK tarafından kurulan, Türkiye’deki tüm akademik kurumları birbirine ve küresel araştırma ağlarına bağlayan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi takip ediyor. Devlet kurumları dışında hizmet vermeyen bu kurum, ortalama 46.8 Mbps indirme hızı sunuyor.


Turkcell Superonline ve Turksat, sırasıyla 42.5 Mbps ve 39.1 Mbps indirme hızıyla listenin üçüncü ve dördüncü sırasında yer alıyor. Akabinde beşinci sırada yer alan Millenicom‘un ise ortalama 32.8 Mbps hız sunduğunu görüyoruz.

Türkiye’de en hızlı internet sağlayıcıları şu şekilde sıralandı:

Sıra İnternet Sağlayıcı Ortalama İndirme Hızı
1 TurkNet 52 (Mbps)
2 Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi 46.8 (Mbps)
3 Turkcell Superonline 42.5 (Mbps)
4 Türksat 39.1 (Mbps)
5 Millenicom 32.8 (Mbps)
6 Vodafone Türkiye 27.4 (Mbps)
7 Türk Telekom 26.1 (Mbps)
8 Vodafone Net İletişim Hizmetleri 25.5 (Mbps)
9 Andromeda Tv Digital Platform İşletmeciliği A.Ş. 18 (Mbps)
10 Turkcell 16.3 (Mbps)

Dünyada internet fiyatı en pahalı olan ülkeler: Türkiye kaçıncı sırada?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.