Avrupa’da en iyi ve en kötü İngilizce konuşulan ülkeler

en iyi İngilizce

Avrupa’da en iyi ve en kötü İngilizce hangi ülkelerde konuşuluyor? Education First (EF), 2023 İngilizce Yeterlilik Endeksi (EPI) verilerine göre İngilizce konuşma konusunda en iyi ve en kötü ülkeleri sıraladı. Türkiye kaçıncı sırada?

Yeni bir ülkeye taşınmak göz korkutucu olabilir, özellikle de yerel dili bilmiyorsanız. İngilizce dünyanın en yaygın ikinci dili olduğundan, yerel dili öğrenmeye devam ederken insanlar genellikle günlük iletişimlerini bu dille kuruyor.

Peki İngilizce konuşarak Avrupa’da yerel halkla en rahat nerede anlaşılırsınız ve hangi ülkelerde başlangıçtan itibaren yerel dili bilmeniz gerekiyor?


Eğitim şirketi Education First (EF), her yıl İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde (EPI) İngilizce konuşma konusunda en iyi ve en kötü ülkeleri sıralıyor.

2022 yılında EF’nin Standart İngilizce Testlerine katılan 2,2 milyon yetişkinin sonuçlarını analiz edilerek, her ülkeye 800 puan üzerinden bir sıralama veriliyor.

İşte Avrupa’nın 2023’teki durumu:

Hangi Avrupa ülkeleri en iyi İngilizce dil becerisine sahip?

2022’de olduğu gibi, Hollanda 647 puanla bir kez daha en üst sırada yer aldı ve hem Avrupa’da hem de küresel olarak 113 ülke arasında ikinci dil olarak en iyi İngilizce becerisine sahip oldu.

Ancak Avrupa’da İngilizce konuştuğunuzda anlaşılabileceğiniz başka yerler de var.

‘Çok yüksek yeterliliğe’ sahip ülkeler arasında Avusturya 616 puanla dünya genelinde 3. sırada yer aldı.

İskandinav ülkeleri DanimarkaNorveç ve İsveç sonraki üç sırayı paylaşırken, onları BelçikaPortekizAlmanyaHırvatistan ve Yunanistan takip etti.

İngilizce’de ‘yüksek yeterliliğe’ sahip Avrupa ülkeleri arasında Polonya da bulunuyor. Polonya dünya genelinde 13’üncü sırada yer buldu.

FinlandiyaRomanyaBulgaristanMacaristanSlovakyaLitvanyaLüksemburgEstonyaSırbistanÇekya ve İsviçre 30’uncu sırada yer aldı.

Fransa İngilizce becerilerinde gerilerde

paris fransa

Avrupa’nın en popüler turistik destinasyonlarından bazıları ise İngilizce’de yalnızca ‘orta düzeyde yeterliliğe’ sahip.

Fransa, dünya genelinde 31’inci sırada ‘yüksek yeterlilik’ kategorisinde yer aldığı 2021 yılına göre geriledi.

2022’de 541 puanla ‘orta yeterliliğe’ düşerek 34’üncü sıraya yerleşti. Bu yıl ise 531 puanla dünya genelinde 43’üncü, Avrupa’da ise 34’üncü sıraya gerileyerek araştırmaya dahil edilen tüm Kuzey Avrupa ülkeleri arasında en düşük puana sahip oldu.


İtalya ve İspanya da 535 puanla ‘orta yeterlilik’ kategorisinde yer alarak 2022’deki konumlarına benzer şekilde dünya genelinde 35’inci, Avrupa’da ise 32 ve 33’üncü sıraya geriledi.

Gürcistan ve Belarus ise dünya genelinde 32. ve 33’üncü sırada yer alarak bu iki ülkeyi geride bıraktı.

‘Orta yeterlilik’ kategorisindeki diğer Avrupa ülkeleri Moldova (35.), Arnavutluk, Rusya, Ukrayna ve Ermenistan (48.) oldu.

Türkiye ve Azerbaycan son sıralarda

türkler İngilizce konuşulan

Anlaşılmakta gerçekten zorlanabileceğiniz yerler arasında her ikisi de ‘düşük yeterlilik’ kategorisinde yer alan Türkiye (66.) ve Azerbaycan (83.) bulunuyor

İspanya, İtalya ve Fransa birçok Avrupa ülkesinden daha düşük sıralarda yer almasına rağmen, başkentlerinde İngilizce yeterliliği yüksek seviyede.

Avrupa’nın İngilizce becerileri bu yıl düşüşe geçti

EF, 2011 yılında ilk EPI’nin yayınlanmasından bu yana eğilimleri izliyor.

Avrupa endeksin zirvesinde yer almasına rağmen, kıtada İngilizce becerisi bu yıl düştü, bazı yüksek ve çok yüksek yeterliliğe sahip ülkeler daha düşük puanlar bildirdi.

Ancak genel olarak Avrupa ülkeleri uzun vadede istikrarlı bir gelişme gösteriyor.

Ayrıca, COVID-19 salgını sırasında eğitimin kesintiye uğraması nedeniyle 2020’den bu yana 18-20 yaş arası gençler arasında İngilizce yeterliliğinin küresel olarak düştüğü tespit edildi.

Anadili İngilizce olanlar ikinci dil becerilerinde çok geride

EF, yapay zekanın yükselişiyle birlikte, eninde sonunda dilsel kısıtlamalardan kurtulma yolunda yenilikler yaşanabileceğini öngörüyor.

Ancak şimdilik, İngilizcenin küresel bir dil olarak inovasyonu, fırsatları ve kültürel anlayışı yönlendirmedeki önemini kabul ediyor.

Bu durum, anadili İngilizce olanlar arasında rehavete yol açıyor. Avrupa Komisyonu’nun 2018 verilerine göre, Birleşik Krallık’taki 15-30 yaş arası gençlerin yalnızca yüzde 32’si iki ya da daha fazla dilde güvenle okuyup yazabildiğini belirtmişti.


Bu oran, AB’ye üye devletler genelindeki yüzde 80’lik ortalamayla kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. Fransa’da katılımcıların yüzde 79’u, İspanya’da yüzde 85’i ve İtalya’da yüzde 90’ı iki veya daha fazla dilde okuyup yazabildiğini söyledi. (Kaynak: Euronews)

İngilizce iş mülakatlarında en çok sorulan sorular açıklandı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.