Dünyanın en zengin kadını bir günde 7 milyar dolar kaybetti

Dünyanın en zengin kadını

L’Oreal’in yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Francoise Bettencourt Meyers net serveti bu hafta 7 milyar dolar azaldı. Şirketin satışlarının piyasa tahminlerinin altında kalması hisselerinin yüzde 8 değer kaybetmesine neden oldu. Kozmetik devi 2008 krizinden bu yana en kötü gününü yaşadı.

Dünyanın en zengin kadını Francoise Bettencourt Meyers‘in net serveti, milyarder ve ailesinin yaklaşık üçte birine sahip olduğu Fransız güzellik şirketi L’Oreal’in hisselerinin 2008 krizinden bu yana en kötü tek günlük performansını kaydetmesiyle hızla düştü.

Forbes’un gerçek zamanlı milyarderler listesine göre Bettencourt Meyers ve ailesinin serveti cuma günü 6,9 milyar dolar azalarak 91,7 milyar dolara geriledi ve 70 yaşındaki aile reisi o gün içinde en çok kaybeden milyarder oldu. Servetinin büyük kısmını ailesinin kozmetik devindeki hisselerine borçlu olan Bettencourt Meyers, gezegendeki en zengin 15. kişi. Dünyanın en zengin ikinci kadını olan Walmart varisi Alice Walton’dan yaklaşık 26 milyar dolar daha büyük bir servete sahip.


L’Oreal’in satışları tahminlerin altında kaldı

Cuma günkü düşüş, L’Oreal’in Asya’daki faaliyetlerindeki yavaşlamanın firmanın üç aylık satışlarının analist tahminlerinin altında kalmasına neden olmasının ardından hisselerinin yaklaşık yüzde 8 değer kaybederek son üç ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle gerçekleşti. FactSet verilerine göre cuma günü, Paris’te işlem gören L’Oreal hisseleri için 27 Ekim 2008’den bu yana en kötü gün oldu.

L’Oreal’in kurucusu Eugène Schueller’in torunu ve dünyanın eski en zengin kadını Liliane Bettencourt’un tek kızı olan Bettencourt Meyers, L’Oreal’in yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

L’Oreal, obezite ilaçları devi Novo Nordisk, gıda devi Nestlé, Hollandalı yarı iletken çip üreticisi ASML ve diğer Fransız lüks markaları LVMH ve Hermés’in ardından piyasa değerine göre Avrupa’nın en değerli altıncı şirketi konumunda.


L’Oreal’in iştirakleri arasında Kiehl’s, Maybelline ve Garnier bulunuyor. L’Oreal hisselerinin yılbaşından bugüne yüzde 9’luk düşüşü 25 milyar dolarlık piyasa değerini eritti.

Françoise Bettencourt Meyers
Françoise Bettencourt Meyers

Dünyada serveti 100 milyar doları aşan ilk kadın olmuştu

L’Oréal’in varisi Françoise Bettencourt Meyers, dünyanın en zengin insanları sıralamasına göre 100 milyar dolarlık servete sahip ilk kadın oldu

“Kendi kozasının içinde yaşıyor”

BBC’nin haberine göre, Bettencourt Meyers’in dünyadaki pek çok zenginin uğrak yeri olan sosyal etkinliklere katılmak yerine gözlerden uzak bir yaşamı tercih ettiği söyleniyor. Günde birkaç saat piyano çaldığı biliniyor ve iki kitap yazmış: İncil üzerine beş ciltlik bir çalışma ve Yunan tanrılarının soykütüğü.


The Bettencourt Affair kitabının yazarı Tom Sancton, “Gerçekten kendi kozasının içinde yaşıyor. Esas olarak kendi ailesinin sınırları içinde yaşıyor” dedi.

Dünyanın en zengin aileleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.