Google, saçma sonuçlar gösteren Gemini için özür diledi

Google Gemini

Google, Gemini yapay zeka aracının neden aşırı politik doğrucu görseller oluşturduğunu açıkladı. Google’a göre Gemini, biz belli ırk ya da cinsiyetten sonuçlar istediğimizde bizi ırkçı sanıp isteklerimizi düzeltiyor.

Google, konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve önce bu hatalı görsel sonuçlar için özür dilemiş sonra da görsel oluşturma aracını devre dışı bıraktığını açıklamıştı. Yeni bir blog yazısı paylaşan Google, görsel oluşturma aracının neden aşırı politik doğrucu görseller oluşturduğunu açıkladı. Google’ın açıklamasına göre Gemini, ilk önce Google’ın ‘niyetini’ yanlış anladı, sonrasında ise politik doğruculuğu gidermek için yapmış olduğu düzeltmeleri reddetti. Sonucunda görsel üretme aracı, düzeltilene kadar devre dışı bırakılmak zorunda kaldı.

Gemini, kullanıcıların ırkçı ve cinsiyetçi(!) taleplerini düzelterek çizim yapmayı seçti

Google’ın açıklamasına göre Gemini, arama motoru ve diğer yapay zeka ürünlerinden bağımsız özel bir proje ve görüntü oluşturma özelliği, Imagen 2 adı verilen bir yapay zeka modeli üzerine inşa edildi. Google, Gemini’ı en gerçekçi sonuçları vermesi için “futbolcu” ya da “köpeğini gezdiren biri” gibi komutlar girildiğinde farklı cinsiyet ve ırkları içerecek şekilde eğittiğini belirtiyor.


Sorun şu ki Gemini, tarihi ya da ırksal bağlamları olan komutlarda da ayrımcılık karşıtlığına devam etti. İşin kötü yanı Gemini, kullanıldıkça daha da “temkinli” hale geldi ve Google’ın düzeltme çabalarını reddetti.

Böylece “Orta çağda yaşayan bir İngiliz kralı” çizmesini istediğinizde siyahi bir kadın kral çizdi. Çünkü Gemini’a göre bu komutu verdiğinizde beyaz bir erkek çizmesini beklemek ırkçı ve cinsiyetçi bir beklentiydi.


gemini king
Gemini’dan “Orta çağda bir İngiliz kralı” çizilmesi istendiğinde verdiği sonuç.

Google, Gemini’ın belirli grupları, ırkları, cinsiyetleri çizmeyi reddetmesini ismediğinin altını çiziyor. Görsel oluşturma aracını kullanıma açmadan önce ciddi düzeltmeler yapacaklarını ve kapsamlı testlerden geçireceklerini belirtiyor.

german woman
Gemini’dan “Bir Alman kadın” çizilmesi istendiğinde verdiği sonuç.

Bununla birlikte Google, düzeltmelerden sonra dahi yapay zekanın görsel oluşturma sırasında hatalar yapmasının normal olduğunu, geliştirme sürecinin devam edeceğini belirtti.

Google kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan açık bir şekilde “Gemini’nin ara sıra utanç verici, yanlış veya rahatsız edici sonuçlar üretmeyeceğine söz veremem” ifadelerini kullanırken “Ancak bir sorun tespit ettiğimizde harekete geçmeye devam edeceğimize söz verebilirim.” diyor.


Kaynak: Webtekno

Midjourney artık Web kullanımına açılıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.