Deprem uzmanlarından Çanakkale depremi açıklaması

Deprem yenice çanakkale

Çanakkale’nin Yenice ilçe merkezli yaşanan ve birçok ilimizi etkileyen 4,9 büyüklüğündeki depremin ardından deprem uzmanları açıklamalarda bulundu.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde akşam saatlerinde 4,9 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Depremde başta Çanakkale olmak üzere Balıkesir, Bursa, Bandırma ve İstanbul etkilendi.

Vatandaşlar korku içinde evlerini terk ederken, bazı deprem uzmanlarından da açıklama geldi.


Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan uyarı: 6,8 ile 7,4 büyüklüğü arasında bir depreme gebe

övgün ahmet ercan

Prof. Dr. Ahmet Ercan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yenice, Kalkım, Altınoluk arasında deprem boşluğu olduğunu söyledi. 4.9’luk depremi biriken gerginliğin belirtisi olarak yorumlayan Ercan, 6,8 ile 7,4 büyüklüğü arasında deprem uyarısı yaptı. Prof. Dr. Ercan şunları kaydetti:

• Bursa, M. Kemalpaşa, Ulubat, Manyas, Gönen üzerinden Yenice’ye sarkan Kuzey Anadolu Kırığının en güney kolu Edremit kırığıyla Akçay batısında birleşerek Bababurnu’na uzanmaktadır. Bu kırık üzerinde 1964 Manyas, 1964 Gönen, 1953 M7,2 depremleri olmuştur.

• Yenice, Kalkım, Altınoluk arasında deprem boşluğu vardır. Bugün Yenice-Karasu’da, 14 km’lik odakta M4,9’luk deprem burada biriken gerginliğin bir belirtisidir. Bu aralık M6,8 ile M7,4 arasında bir depreme gebedir.

Prof. Dr. Naci Görür: Küçük depremler beklenir

Naci Görür

Prof. Dr. Naci Görür, “Deprem Yenice-Gönen fayı üzerinde. Bu fayda en son deprem 1953 yılında ve 7,2 büyüklüğünde oldu. Stres birikiminin olduğu bir bölge böyle görece küçük depremler beklenir.” ifadelerini kullandı.


Prof. Dr. Süleyman Pampal’dan 7 ve üzeri uyarısı

süleyman pampal deprem

Prof. Dr. Süleyman Pampal ise bölgedeki peşi sıra meydana gelen depremleri değerlendirdi:

• Burası Yenice-Gönen fayının bulunduğu bölge. Batı bölgede zaten yıkıcı depremler yakın tarihimizde oldu. Anadolu Fayı’nın güney kolunun doğu ucunda da 7’nin üzerinde 2 deprem var. O kuzey kol, İstanbul’un Silivri açıklarında Avrupa Yakası’nın sahil kesimine yakın.

• Orta Marmara Fayı’nın kırılmasıyla oluşacak olan İstanbul’u tedirgin eden deprem. Ama Güney’de de tehlike olduğunu vurguladığım gibi toplamda 4 yıkıcı deprem yapmış. Bunun arasında kalan yani Bursa’nın içinden geçen ve 7.5’e kadar deprem üretme potansiyeli olan aktif fay var. O nedenle bölge bizi tedirgin ediyor.

• 7 ve üzeri büyüklüğündeki deprem sadece İstanbul, Bursa ve Yalova, Balıkesir, Çanakkale’yi değil aynı zamanda tüm Marmara Bölgesi’ni etkileyecek bir deprem olacak. Şu anda depremin olduğu yerde değil de Doğu’ya doğru, Bursa-Yalova arasındaki kesimde İznik, Pamukova ve Gölyaka’ya kadar olan kesimde kırılmamış, Çınarcık çukurluğunda güney kol üzerinde parçalar var. Bunların her biri 7 ve üzeri deprem üretme potansiyeli taşıyor.”

Dr. Ramazan Demirtaş: Bu fay üzerinde 7.0 ve üzerinde deprem riski çok düşük


Dr. Ramazan Demirtaş ise “Bu fay üzerinde 71 yıl önce, 18.03.1953 günü M=7.2 büyüklüğünde bir deprem oldu. Dolayısıyla tedirgin olacak bir durum yok. Bu fay üzerinde 7.0 ve üzerinde deprem riski çok düşük.” açıklamasında bulundu.

Çanakkale’de 4,9’luk deprem: İstanbul’dan da hissedildi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.