Gezici: Ankette Kurum önde çıkınca İmamoğlu’nun etrafından büyük baskı gördüm!

Gezici anketi

Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici: Ben yaklaşık 24 yıldır sektördeyim. 2011’den bu yana kendi merkezimizin başındayız. Ben Sayın Erdoğan’ın ya da etrafının bizi tehdit ettiğine ya da sopa gösterdiğine hiç şahit olmadım. Ama bu sonuçla ilgili Ekrem İmamoğlu’nun etrafından büyük bir baskı gördüm. Hayatımda görmediğim tepkiyi aldık. Bu kaygı verici. Tam yol ileri sloganı 2028 ise ben endişe ederim. Yüzde 0.6 puan Murat Kurum’u önde gösterdi diye bu ülkede baskı görmek, zulüm görmek, hakaret etmek insanlık dışı.

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, Gürkan Hacır’la Taksim Meydanı programına konuk oldu ve yerel seçimler için İstanbul’da yaptıkları anket sonucunu açıkladı.


Gezici’nin anketinde Cumhur İttifakı’nın adayı Murat Kurum’un Ekrem İmamoğlu’ndan önde olduğu görüldü. Gezici, ankette Murat Kurum’u 0,6 puan önde gösterdikleri için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun etrafındaki kimseler tarafından büyük baskı gördüğünü açıkladı.

“İmamoğlu’nun etrafından büyük baskı gördüm”

Murat Gezici bu anket sonuçlarını açıkladıktan sonra çok dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Gezici, yapılan ankette Murat Kurum’u 0,6 puan önde gösterdikleri için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun etrafındaki kimseler tarafından büyük baskı gördüğünü söyledi.

Murat Gezici, “Ben Sayın Erdoğan’ın ya da etrafının bizi tehdit ettiğine ya da sopa gösterdiğine hiç şahit olmadım. Ama bu sonuçla ilgili Ekrem İmamoğlu’nun etrafından büyük bir baskı gördüm. Hayatımda görmediğim tepkiyi aldık. Bu kaygı verici. Tam yol ileri sloganı 2028 ise ben endişe ederim. Yüzde 0.6 puan Murat Kurum’u önde gösterdi diye bu ülkede baskı görmek, zulüm görmek, hakaret etmek insanlık dışı.” ifadelerini kullandı.

Gezici’nin açıkladığı anket sonuçları: Murat Kurum önde

Gezici Araştırma’nın İstanbul anketini yayınlayan Murat Gezici, kentte Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum’un önde olduğunu söyledi.


Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, yerel seçimlere yönelik yaptırdıkları İstanbul anketinin sonuçlarını paylaştı. Gürkan Hacır’la Taksim Meydanı programına konuk olan Gezici, İstanbul’da Cumhur İttifakı İBB adayı Murat Kurum’un yarışı önde götürdüğünü ifade etti.

Gezici, ankette Murat Kurum’un yüzde 44,1 CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 43,5, DEM Parti Eşbaşkan adayları Beştaş ve Çepni’nin yüzde 4,1 oy oranı olduğunu belirterek “Çok iddialıyım, 31 Mart’taki sonuçlar bu tabloya benzer olacak” dedi.

Gezici, Kurum’un aradaki oy farkını yüzde 1,8’e kadar açacağını söyledi.

Gezicinin açıkladığı ankete göre Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu yüzde 3,1, YRP adayı Mehmet Altınöz yüzde 2,3, İYİ Parti adayı Buğra Kavuncu yüzde 1,7, diğer adaylar ise 1,2 oy alıyor.

“Ekrem Bey öndeydi”

Hacır’ın “Bu araştırmayı yaptınız daha önceden İstanbul’a yönelik yaptığınız araştırma var mıydı, tablo çok mu değişti?” sorusuna Gezici “3 tane var, çok değişti. Ekrem Bey öndeydi fakat arkadan Murat Kurum 3 farklı araştırmada aşama aşama yükselerek geldi. Son 3 araştırmada Ekrem İmamoğlu yüzde 47’lerden yüzde 43,5’e gerilediğini görüyoruz” yanıtını verdi.

Gezici, “Araştırmacılar örneklem oluşturur ‘Şu ilçede, şu mahallede, şu sokaklarda anket yap’ dersiniz, gençte gider araştırma yapar. Orada kişiye ‘Burada yaşıyor musunuz?’ der ve soru sormaya başlar. Araştırmacılar bunu atlıyor, bunu hata payı içerisinde değerlendiren bir grup var aslında bilimsel olarak onu ayırmak gerekiyor. Bu yüzden ben onların yaptığı kurala göre yaptım bunu, 44,1 çıkıyor ama ben iddialıyım aradaki fark 1,8’e kadar açılacak” diye konuştu.


Yeniden Refah Partisi seçmenin yerel seçimlerdeki tercihine ilişkin Gezici, “Yeniden Refah’a oy verenlere bir soru açıyorum sizin ikinci tercihiniz kim diyorum yüzde 92 oranında Murat Kurum’a oy verdiğini görüyoruz. Yeniden Refah’a peki ikisinden birini tercih etmek zorunda kalsan kimin kazanmasını istersin dediğimiz zaman Murat Kurum diyenlerin oranı yüzde 84’e geliyor” ifadelerine yer verdi.

SONAR yerel seçim anketi: 8 ildeki son durum nasıl?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.