Dil rengi değişikliği hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Dil rengi değişikliği

“Sağlık ağızda başlar”, tüm hekimlerin bildiği ve sık sık dile getirdiği bir söz. Dil rengi değişikliği bazı hastalıkların habercisi olabilir. Diliniz bu renkteyse mutlaka doktor muayenesine gidin.

Ağız ve ağız içi organları; dil, dişler, diş etleri, damak sık sık gıda ile temas ettiği için yıpranma payı yüksek ve aralıklı kontrol edilmesi, temizlenmesi gereken yapılar. Bu organlarda oluşan problemlerin vücuttaki başka sorunlara da yol açabileceği unutulmamalı.

Ağız içi organların en önemlilerinden olan tat alma organı dil de sağlık konusunda bize bazı ipuçları verebiliyor. Özellikle dil rengindeki değişikliklere karşı çok dikkatli olmak gerekiyor.


Uzm. Dr. Aslı Azakoğlu Karaca, dilin rengi ve neden değiştiğine dair şunları söyledi: “Sağlıklı bir dil, açık ve pembe renkte olur. Fazla kahve, çay, renkli içecekler tüketmek ya da sigara kullanmak dilde renk değişikliğine sebep olur. Bu durumu hepimiz biliyoruz. Yani günlük diş fırçalama alışkanlığımızın önemi kadar dil temizliği de çok kıymetlidir. Sabah aç karınla dil temizleme aparatı ile dilinizin üzerini temizlediğinizde vücudunuz size bağırsak floranız ile ilgili ipucu verecektir.

Dildeki renk değişikliğinin pek çok farklı nedeni olabilir ve bu durum tek başına bir hastalığın belirtisi olmayabilir. Ancak temizlemeye rağmen geçmeyen ağızda kötü koku yapan bir durum varsa mutlaka hekime danışılması gerekir.

Unutmayın, sağlıklı olma hali bir bütündür ve ağız sağlığı, ruh sağlığı, zihin sağlığı, beden sağlığı ayırt etmeksizin hepsini içerir.”

Dil rengi değişikliği: Bu belirtilere dikkat!

LifeClub Hekimi Uzm. Dr. Aslı Azakoğlu Karaca, dil rengi değişikliğine göre oluşabilecek hastalıkları ise şöyle açıkladı:

Sarı ve kahverengi arası dil rengi değişikliği

Bu durum kronik sigara kullanımı yüzünden olabilir. Hatta kronik nikotin tüketimi erkeklerde bıyıkların sararmasına da sebep olur. Sarı ve kahverengi arası bir dil, ciddi akciğer hastalıklarına astım, KOAH, Akciğer kanseri gibi olasılıklara işaret edebilir. Mutlaka maruziyet sıklığı ve süresine göre Göğüs Hastalıkları Uzmanlarının kapısını çalmak gerekir.

Örneğin; şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları veya reflü, gastirit, ülser gibi sindirim sistemi hastalıkları dilin sararmasına yol açabilir.


Kırmızı Dil

Anemi, yani kansızlık vücudun yeterince demir veya B12 vitamini alamaması sonucu oluşan bir durumdur. Bu vitaminlerin eksikliği, vücudun kırmızı kan hücrelerinin üretimini etkiler ve bu da dilin kırmızı renk almasına neden olabilir. Riboflavin (B12 vitamini), vücutta enerji üretimi için gereklidir ve eksikliği, ağız içinde yaralar ve çatlaklar gibi belirtilere neden olabilir.

Parlak kırmızı renkte bir dil ise; kalp rahatsızlıklarını veya hematolojik durumları düşündürebileceği gibi birçok farklı sağlık sorununun göstergesi de olabilir.

“Çilek dili” olarak tanımlanan durum genelde çocukluk çağı viral hastalıklarında görülürken (kızıl ateşi) yüksek ateş ile beraberdir. Medilkal ve semptomatik tedavi ile düzelir.

Beyaz Dil

Dilin yüzeyinde kalın beyaz bir tabaka oluşması (pamukçuk), kendini genel olarak dil beyazlaması şeklinde gösterse de bu hastalıkta lezyonlar iç yanağa, damağa, diş etlerine ve bademciklere kadar yayılabilir.

Genelde dildeki enfeksiyonların veya bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklanan immün sistem yetmezliklerinde karşılaştığımız bir görüntüdür, mutlaka takip gerektirir. Ayrıca Candida (dil mantarı) veya oto immün hastalığı olan vitiligo belirtisi de olabilir. Vitiligo el, ayak, yüz ve dilde görülen bir pigment eksikliğidir. Candida ise; genellikle antibiyotik kullanımının sonucu olarak ortaya çıkar veya bağışıklık sisteminizin zayıflaması nedeniyle de oluşabilir.

Mavi – Mor Dil

Mor dil, genellikle vücudun belirli bir bölgesinde dolaşım sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Zayıf dolaşımın nedeni genellikle damar tıkanıklığı, damarların daralması veya bazı dolaşım problemleri olabilir.

Dilin mavi-mor renk alması bazı kalp rahatsızlıklarıyla da ilişkili olabilir. Kalp yetmezliği, kalp kapakçık sorunları veya damar hastalıkları gibi durumlarda dolaşım problemleri meydana gelebilir ve bu durum da belli bölgelerin mor renk almasına yol açabilir.


Kaynak:

Dildeki renk değişiklikleri ne anlama gelir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.