Microsoft Türkiye Genel Müdürü’ne göre yapay zekada öne çıkacak 5 sektör

microsoft yapay zekada

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, dünya çapında yapay zekada halihazırda öne çıkan sektörlerden birinin sağlık olduğunu belirterek, üretim, inşaat, lojistik ve perakende gibi sektörlerin de ön saflarda olduğunu kaydetti.

Özbilgin, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife dergileri tarafından düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde, Microsoft Türkiye’nin hedeflerine, dijital dönüşüm sürecine ve yapay zekaya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Dijital dönüşümün, yaklaşık son 20-25 yıldır özellikle internetin yaygınlaşmaya başladığından bu yana oldukça popüler bir konu olduğunu belirten Özbilgin, fakat son zamanlarda, özellikle son 12-18 aydır yapay zekayla birlikte çok yeni bir konuma gelindiğine işaret etti.


Türkiye için bu noktada çok büyük fırsatlar olduğuna dikkati çeken Özbilgin, “Çünkü yapay zeka o kadar hızlı bir şekilde hayatımıza girdi ve şu anda hem kişisel hem kurumsal hem de kamusal alanda o kadar fazla uygulanma potansiyeli var ki aslında özellikle bizim gibi büyük ve gelişmekte olan ülkeler için büyük bir fırsat bu.” diye konuştu.

“Yapay zekanın en öne çıktığı sektörlerden biri sağlık”

Dünya çapında yapay zekada halihazırda öne çıkan sektörlerden birinin sağlık olduğunu ifade eden Özbilgin; üretim, inşaat, lojistik ve perakende gibi sektörlerin de ön saflarda olduğunu kaydetti.

microsoft yapay zeka

Özbilgin, yapay zekaya Türkiye’de büyük ilgi ve istek olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Biz bu merakı desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Fakat şu anda önümüzde çözmemiz gereken sorunlardan bir tanesi, bu yapay zeka dokusuna dahil olmak ve bu gezegen çapında çalışan yapay zeka teknolojisinin Türkiye’de de aynı verimlilikte çalışmasını sağlamak.”


“KVKK’de yapılan değişiklikler pozitif bir adımdı”

Yapay zekanın bir numaralı girdisinin veri olduğuna dikkati çeken Özbilgin, “Çok yakın zamanda KVKK’de yapılan değişiklikler bu konuda çok pozitif bir adımdı. Neden? Çünkü artık verimize sahip olarak ama sadece Türkiye’nin içinde değil dünya çapında Türkiye’nin verisini nasıl kullanabileceğini düşünmeye başladık. Aynı şekilde yapay zeka genelinde bizim verimiz diğer ülkelerin veri merkezlerinde bizim veri merkezlerimizle beraber nasıl kullanılabilir? Nasıl işlenebilir? Nasıl korunabilir? konulu düzenlemelerin artarak devam edeceğini umuyoruz.” dedi.

“Ülkenin bu yıl içindeki en büyük yapay zeka etkinliğini yapacağız”

Levent Özbilgin, Microsoft Türkiye’nin faaliyetlerine ve gelecek planlarına da değindi.

Levent Özbilgin

Microsoft Türkiye’nin bu sene 30’uncu kuruluş yılını kutladığını belirten Özbilgin, şöyle devam etti:

“Benim için çok özel bir yıl aslında ve 8 Mayıs’ta bizim yapay zekaya ilişkin çok büyük bir etkinliğimiz olacak. Ülkenin bu yıl içindeki en büyük yapay zeka etkinliğini yapıyor olacağız. Üç hafta sonra biz hem 30’uncu yılımızı kutlayacağız ama daha önemlisi şimdiye kadar Türkiye’de yaptığımız yatırımların nasıl misliyle katlayabileceğimizin vizyonunu da paylaşmayı arzuluyoruz. Türkiye’de bizim teknoloji merkezimiz var. Türkiye’de bizim lokal olarak verilerin Türkiye içinde dönmesini ve yönetilebilmesini sağlayan büyük yatırımlarımız var. Türkiye’de yatırım ortaklarımız var ve Türkiye’de bizim bir AR-GE merkezimiz var.”

“Türkiye’deki faaliyetleri misliyle büyütmeyi amaçlıyoruz”

Dünya genelinde Microsoft’un yapay zeka teknolojilerinin altyapısını oluşturan veri tabanlarının araştırma ve geliştirmesinin Türkiye’de yapıldığını aktaran Özbilgin, sözlerini şöyle tamamladı:


“Global ürünlerimizin birtakım altyapı geliştirmeleri ve açık kaynak kodu üzerine burada sadece Microsoft teknolojileri üzerine değil, açık kaynak kod teknolojiler üzerine yapılan araştırma geliştirmeleri şu anda Türkiye’deki AR-GE merkezimizden yapılıp bütün dünyadaki ürünlerimize sunuyoruz. Bizim nihai amacımız çok da gizli bir şey değil. Aslında AR-GE merkezimizi çok daha fazla büyütmek. Türkiye’deki yatırımlarımız sadece teknoloji merkezi, Türkiye’deki lokal veri noktaları değil hiper ölçekli bulut dokusuna katacak şekilde misliyle artırmayı ve Türkiye’deki faaliyetleri bu çapta misliyle büyütmeyi amaçlıyoruz.”

Elon Musk: Yapay zeka gelecek yıl en akıllı insandan daha akıllı olacak


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.