Titanik kazasında ölen en zengin adamın saati satışa çıkıyor

Titanik'te saati

Facianın yaşandığı RMS Titanik gemisinde en zengin yolcu olan John Jacob Astor’un taktığı altın cep saati açık artırmada satılacak.

Titanik’le birlikte batan ve faciadan 7 gün sonra cesedi bulunan John Jacob Astor’a ait altın bir cep saati İngiltere’nin Wiltshire kentindeki Henry Aldridge & Son müzayede evinde satışa sunuldu.

Eşini filikaya bindirdi

‘Batmaz’ denilen yolcu gemisi Titanik 14 Nisan 1912 günü saat 11:40’ta bir buzdağına çarptı ve su almaya başladı. Astor ilk başta geminin ciddi bir tehlike altında olduğuna inanmıyordu. Ancak daha sonra geminin batmakta olduğu ve kaptanın gece yarısından sonra bir tahliye başlattığı anlaşıldı.


titanik batma görüntüsü

Müzayede evine göre Astor, hamile eşi Madeleine’nin cankurtaran filikasına binmesine yardım etti. Eşine eşlik edip edemeyeceğini sordu ve karısının “hassas durumundan” bahsetti. Tüm kadınlar ve çocuklar gidene kadar beklemesi gerektiği söylendikten sonra Astor’un filikadaki eşine eldivenlerini attığı bildirildi.

Müzayedevine göre Astor en son yazar Jacques Futrelle ile sohbet edip sigara içerken görüldü. Faciada eşi Madeleine hayatta kaldı. Futrelle ve Astor kurtulamadı.

titanic astor

Bir hafta sonra bulundu

John Jacob Astor’un cesedi 22 Nisan’da Titanik’in battığı yerden çok da uzak olmayan bir yerden çıkarıldı. “JJA” yazılı 14 ayar altın Waltham cep saati de Astor’un cesedi Atlantik Okyanusu’ndan çıkarıldığında bulundu.


Ne kadara satılacak?

cep saati titanik

Müzayede evi Henry Aldridge & Son’un genel müdürü Andrew Aldridge’e göre saat 125.000 ila 188.000 dolar arasında bir fiyata satılabilir. Astor’un cesedinde bulunan özel eşyaları önce oğlu Vincent Astor’a gönderilmiş.

Müzayede evine göre Vincent, 1935 yılında saati John Jacob Astor’un genel sekreteri William Dobbyn IV’ün küçük oğluna vaftiz hediyesi olarak verdi. Saat 1990’lara kadar Dobbyn Ailesi’nde kaldı. Bu yıllarda düzenlenen bir müzayede de ise şu anki sahibi aldı. Müzayede de John Jacob Astor IV’ün kol düğmeleri de satışa çıkacak.

titanic saati

Gemideki en zengin yolcuydu

Astor, RMS Titanik’teki en zengin yolcu olarak biliniyordu ve o zamanlar net servetiyle dünyanın en zengin insanları arasında olduğu düşünülüyordu.

john astor


O dönemki serveti yaklaşık 87 milyon dolar (bugünkü birkaç milyar dolara eşdeğer) olarak hesaplanıyordu.

Titanik’in birebir kopyası yapılacak: Titanic II, 2027’de denizde olacak


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.