Çalışıyormuş gibi yaparak “mouse oynatıcı” kullanan onlarca çalışan işten kovuldu

mouse oynatıcı

ABD’nin köklü bankalarından Wells Fargo, uzaktan çalışanlarını radara aldı ve çalışıyormuş gibi yapmak için fare oynatıcı kullandığı tespit edilen çalışanlarını işten attı.

Wells Fargo, gerçek işlerini yapmak yerine bazı teknolojileri kullanarak sahte klavye yazımı veya mouse hareketi yaratan bir grup çalışanını işten çıkardı. Çalışanların tamamının bankanın yatırım ve varlık yönetimi bölümlerinde çalıştığı görüldü. Birçoğu nispeten yeni işe alınmış ve son iki yılda bankaya katılmış kişilerdi, ancak en az biri bankada yedi yıldan fazla süredir çalışıyordu.

Tölerans yok

Wells Fargo yaptığı açıklamada, çalışanları en yüksek standartlarda tuttuğunu ve etik olmayan davranışlara tolerans göstermediğini söyledi. Düzenleyici başvurularda çalışanların hangi teknikleri kullandığı veya bunların ofis veya ev bilgisayarlarını kapsayıp kapsamadığı belirtilmedi.


Bloomberg’in haberine göre Wells Fargo, çoğu çalışanı için hibrit çalışmayı benimseyen ve onların haftada yalnızca üç gün ofiste olmalarını gerektiren bankalardan biriydi. Bankalar, Covid-19’un uzaktan çalışma ihtiyacını yaratmasının ardından çalışanları ofise geri çağıran ilk işverenler arasında yer aldı. Yine de iş gücü danışmanı Scoop tarafından bu yılın başlarında yapılan bir anket, büyük finans şirketlerinin yüzde 82’sinin hibrit çalışma düzenlemelerini sürdürdüğünü ortaya çıkardı.

‘Ofise dön’ baskısı

Son altı ayda bazı büyük bankalar ya çalışanlara ofise daha sık dönmeleri konusunda baskı yaptı ya da işçilerin işyeri kurallarına uymasını sağlamak için çabalarını artırdı.

Bu yılın başlarında Bank of America, çalışanlarına “eğitim mektupları” göndererek onları her hafta asgari sayıda gün çalışmaya uymamaları nedeniyle disiplin cezası konusunda uyardı.

Goldman Sachs, bu yılın başlarında kıdemsiz çalışanlara, geç saatlere kadar çalışıyor olsalar bile evden çalışırken artık yemek masrafı yapamayacaklarını veya başka bir şekilde ofiste yemek yemeye hak kazanabileceklerini söylemişti.


Geçen ayın sonlarında Barclays ve Citigroup yüzlerce çalışanına bu aydan itibaren haftanın beş günü ofiste olmaları gerektiğini söyledi. Her iki banka da Finra’nın düzenlemelerinde uzaktan çalışan tutmayı zorlaştıracak son değişikliklere tepki gösterdiklerini söyledi.

Çalışanları ‘sessiz tatil’ başkaldırısına iten nedir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.