Google Chrome Android uygulamasına sayfaları sesli dinleme özelliği geliyor

google chrome

Google Chrome, Android uygulaması için “Bu sayfayı dinle” isimli özelliği ekleyecek. Bu seçenek sayesinde web sayfaları sese dönüştürülebilecek.

Google, Chrome için “Bu sayfayı dinle” özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Android için Chrome uygulamasında birkaç aydır geliştirilen destek, metinden sese (TTS) teknolojisini kullanacak. Bu da sayfaların sesli hale geleceğini gösteriyor.

Ortaya çıkan ekran görüntülerine göre Chrome menüsünde “Çevir” ve “Ana ekrana ekle” arasında bir “Bu sayfayı dinle” seçeneği belirecek. Bu seçenek seçildiğinde ekranın alt kısmında oynatma kontrollerine sahip bir mini oynatıcı açılacak.


Kullanıcılar mini oynatıcıda kaydırma çubuğu, ileri/geri sarma ve 0,5x’ten 4x hıza kadar oynatma hızı dahil olmak üzere birtakım oynatma kontrolleri görecek. Sesler de bu menü üzerinden değiştirilebilecek. ABD, İngiltere, Hindistan ve Avustralya’dan çeşitli İngilizce aksanları sunulacak.

Sesler ayrıca karakterlere göre de bölünecek. Bazı ses seçenekleri daha sakin olacakken, bazı robot konuşmaların daha hızlı konuşacağı belirtildi. Ayrıca oynatıcı, diğer sekmeleri açarken bile görünür kalacak. Bu da oynatmanın arka planda devam edeceği anlamına geliyor.


Ancak Chrome’u tamamen kapatmak oynatmayı duraklatıyor. “Bu sayfayı dinle” seçeneği, araç çubuğu kısayolu olarak da sunulacak.

WhatsApp, yapay zekaya geçmek için kolları sıvadı: Kullanıcıları neler bekliyor?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.