Sıcak havalarda diş hassasiyeti neden olur? Nasıl önlenir?

diş hassasiyeti

Sıcak havalar birçok kişi için plajlar, piknikler ve açık hava etkinlikleri anlamına gelse de aynı zamanda diş hassasiyeti sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Diş Hekimi Ayhan Can, yaz aylarında artan diş hassasiyeti vakalarına dikkat çekiyor, nedenleri ve önleme yöntemlerine değiniyor.

Diş hassasiyetinin; dişlerin soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi yiyecek ve içeceklerle teması sonucu meydana gelen kısa süreli ağrı olarak tanımlanabileceğini belirten Ayhan Can, “Bu durumun genellikle diş minesinin aşınması veya diş eti çekilmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.” diyor.

Asidik yiyecek ve içeceklerin sık tüketimi, diş minesini zayıflatabiliyor ve dişlerin hassaslaşmasına yol açabiliyor. Ayrıca, yanlış diş fırçalama teknikleri, diş eti hastalıkları gibi faktörler de diş etlerinin çekilmesine ve böylece diş köklerinin açığa çıkmasına sebep olabiliyor. Dişlerdeki çatlaklar veya kırıklar ise, soğuk veya sıcak gıdaların dişin iç kısımlarına ulaşmasını sağlayarak hassasiyeti tetikleyebiliyor.


Sıcak havalarda soğuk içeceklere dikkat!

Sıcak havalar, soğuk içeceklerin ve dondurma gibi soğuk tatlıların tüketiminin arttığı bir dönem. Bu soğuk gıdalar, özellikle zaten hassas dişlere sahip bireylerde ağrıya neden olabiliyor. Sıcak havalarda sıklıkla tercih edilen yüzme havuzlarının klorlu suyu da diş minesini zayıflatabiliyor, bu da diş hassasiyetinin artmasına yol açabiliyor.


Diş hassasiyetini önleyebilirsiniz

Diş hassasiyetini önlemek için, dişleri nazik bir şekilde fırçalamak ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmak önem arz ediyor. Florid içeren diş macunlarının, diş minesini güçlendirerek hassasiyeti azaltabileceğine değinen Genel Diş Hekimi Ayhan Can, “Ayrıca, hassasiyet için özel olarak formüle edilmiş diş macunları, diş minesini korumaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.” diyor.

Düzenli diş hekimi ziyaretleri büyük önem taşıyor

Diş hassasiyeti yaşayan bireyler için düzenli diş hekimi ziyaretleri, sorunun kökenine inmek ve etkili bir şekilde müdahale etmek için hayati önem taşıyor. Profesyonel bir diş hekimi, diş hassasiyetinin altında yatan nedenleri doğru bir şekilde tanımlayabilir ve bu duruma yönelik özel tedavi yöntemleri önerebilir. Eğer diş minesinin aşınması temel sorunsa, florid tedavisi gibi mineral yenileyici uygulamalar önerilebilir. Diş eti çekilmesi durumunda ise, diş eti tedavileri veya hassas bölgeleri korumak için özel dolgular yapılabilir.


Diş hekiminizin düzenli kontroller ve temizliklerle diş sağlığınızı izleyerek potansiyel problemleri erken evrede tespit edebileceğinin ve önlemler alabileceğinin altını çizen Can, “Böylece, diş hassasiyeti gibi rahatsız edici durumlar başlamadan önlenebilir veya mevcut durumlar daha fazla ilerlemeden kontrol altına alınabilir.” diye ekliyor.

Diş hassasiyeti varsa bu 5 nedene dikkat!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.