Sinpaş’ın Marmaris Kızılbük’teki inşaatı mühürlendi: 60 milyon TL ceza kesildi

sinpaş kızılbük

Sinpaş’ın Marmaris Kızılbük projesi, kıyı alanında kaçak dolgu yapılması ve inşaat ruhsatının olmaması nedeniyle mühürlendi, firmaya 60 milyon lira ceza kesildi. Sinpaş’tan ise “Deniz dolgusu yapılmadı, bize tebliğ edilen bir ceza yok” açıklaması geldi.

1980’lerde Hattat Holding‘e 150 dönümlük orman arazisinin tahsisiyle başlayan, 2009’da ise arazinin Sinpaş‘a geçmesiyle dev bir otel ve devremülk projesine dönüşen Kızılbük/Sinpaş inşaatıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Marmaris Belediyesi, denize beton dolgu yapıldığı ihbarı üzerine yapılan inceleme sonucunda inşaatın mühürlendiğini ve firmaya 60 milyon lira ceza kesildiğini duyurdu.

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü: 60 milyon liralık idari para cezası kesildi

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, “Bugün yaptığımız tespitlerde İçmeler Mahallesi 2518 parsel önü kıyı alanında kaçak ve ruhsatsız 6 bin 520 metreküplük su içi betonu, 469 metreküplük kronman betonu ve 10 bin 867 metreküplük dolgu yapıldığı belirlendi. Söz konusu imalatların projesinin ve inşaat ruhsatının olmadığını nedeniyle yapı tatil zaptı düzenlenerek mühürlendiğini kamuoyuyla paylaşabiliriz ve bu işlem sonucunda da 60 milyon liralık da bir idari para cezası kesildi” dedi.


2194 sayılı İmar Kanunu ve 3621 sayılı kıyı kanununa muhalefet ve aykırılık nedeniyle yapılan bu işlemlerin, firma tarafından 30 gün içerisinde düzeltilmesi veya ruhsata bağlanarak yasallaştırılması gerektiğini belirten Ünlü şunları söyledi:

“Bu olmadığı takdirde 30 gün sonra yıkım kararı alınacak. Alınan Bu karar kendilerine tebliğ edilecek. Ondan sonraki diğer hukuki süreç 60 gün içerisinde, onlar da tabi yargıya bu konuyu itiraz edebilirler. Bu işlemler kanuni olabilir ama vicdani mi ona bakmak lazım. Yıllardan beri bu bölgenin insanı imar imar diye inlerken kişiye özel imar, firmaya özel imar yapılması tabii ki çok vicdanı değil. Belki bunların hepsi hukuki, bundan sonra da başka şeyler yapılacak ama köylü burada tarlasına kümes yaparken bir hafta, on gün hapis yatıyorsa bu şeyleri hepimizin düşünmesi lazım. Bu işlerin nereye gittiğini, sosyal adaletin ne kadar önemli olduğunu, sosyal adaletin sağlanması için kanunlara hepimizin uyması gerektiğini. Bunu da devletin uygulaması gerektiğini. Tabi biz de burada uygulayıcıyız burada. Madem bazı şeyler kuruma özel yapılabiliyorsa halka özel de imarın getirilmesi gerekir.”


Sinpaş: Bize tebliğ edilen bir ceza yok 

Konuyla ilgili Sinpaş’tan Kamuyu Aydınlatma Platformu‘na yapılan bildirimde ise cezaya konu dolgu alanının 90’lı yıllarda gayrimenkulde mülkiyet hakkına sahip olan malik tarafından inşa edildiği ve projenin deniz tarafındaki devletin hüküm ve tasarrufu altında kalan alanında bulunduğu savunuldu.

Açıklamada, “2012 yılından itibaren Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile şirketimiz arasında ön izin sözleşmesi olup yıllık bedelleri şirketimiz tarafından ödenmektedir. Şirketimiz tarafından herhangi bir deniz dolgusu yapılmamıştır. Bu konuyla ilgili Marmaris Belediyesi tarafından şirketimize tebliğ edilen bir ceza bulunmamaktadır” denildi. Açıklamada ayrıca bölgede inşaat çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

sinpaş marmaris kızıkbük

Ne olmuştu?


Milli Park sınırları içinde olmasına rağmen ne AK Partili Çevre Bakanlığı ne de CHP’li belediyeler dur dedi; Sinpaş’ın Marmaris Kızılbük projesi 10 kat yüksekliğe ve 205 bin metrekarelik büyüklüğe ulaştı. Ege’nin kalbindeki utanç abidesi dev bir ‘uydu kent’e dönüştü.

Marmaris Kent Konseyi, Kızılbük’teki devremülk inşaatının açığa çıkmış temellerini paylaştı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.