Marmaris Kent Konseyi, Kızılbük’teki devremülk inşaatının açığa çıkmış temellerini paylaştı

Marmaris Kent Konseyi, Kızılbük’teki devremülk inşaatının açığa çıkmış temelini paylaştı, Marmaris Belediyesi ve valiliğe seslendi: Güncel hangi yönetmeliklere uygun bu yapı?

kızılbük

Marmaris Kent Konseyi, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin devraldığı kaba inşaat halindeki “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesinin temelinin ortaya çıktığı fotoğraflarını paylaştı.

Projenin 33 yıl önce başlandığına dikkati çekilen paylaşımda, yapıya güncel yönetmeliklere dahil edilmeksizin artı 3 kat daha çıkılmasına göz yumulduğunu belirtildi.


Paylaşımda, “Mahkemenin vermiş olduğu inşaatı durdurma kararına gözlerini yumanları, yönetmeliklere rağmen bu inşaatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri, ellerine vicdanlarına koyup; bağımsız, yetkin, profesyonel denetmenler tarafından yapılacak olan güncel yapı denetim belgeleri için harekete geçmeye davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

“Güncel hangi yönetmeliklere uygun bu yapı? Ya da sadece deniz manzaralı dev bir mezar inşa edilmesine mi izin veriyorsunuz?” sorularını soran yönetmelik Muğla Valiliği ve Marmaris Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Marmaris Kent Konseyi’nin paylaşımı şöyle:

33 yıl önce (deprem yönetmeliğinin esamesi okunmazken) Hattat Holding tarafından başlatılan Kızılbük otel projesi, Sinpaş GYO tarafından devir alınıp hâlihazırdaki 7 katın üzerine 3 kat daha eklenerek devam ettiriliyor.


Buyurun temelden birkaç fotoğrafı:

marmaris kızılbük

“3 kat daha çıkılmasına gözlerini yumuyor”

Teknoloji çağı malum, her an yeni şeyler keşfediliyor. Bunu idrak edebilmiş toplumlar, en basit tadilat talebinde dahi yapılardaki yönetmeliklere uygun olmayan her kalemin uygun hale getirilmesini şart koşarken, karar mercileri 30 küsur sene önce dikilmiş olan beton yığınına güncel yönetmelikleri dahil etmeksizin +3 kat daha çıkılmasına gözlerini yumuyor.

Mahkemenin vermiş olduğu inşaatı durdurma kararına gözlerini yumanları, yönetmeliklere rağmen bu inşaatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri, ellerine vicdanlarına koyup; bağımsız, yetkin, profesyonel denetmenler tarafından yapılacak olan güncel yapı denetim belgeleri için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Deniz kenarında olmanın getirdiği yüksek korozyona maruz kalmış

Bütün uzmanların dikkat çektiği Ege depremi ihtimaliyle, 33 sene önce dikilip deniz kenarında olmanın getirdiği yüksek korozyona maruz kalmış temellerinin bir kısmı ortaya çıkmış metruk haldeki binaya yeni 3 kat eklediğiniz yapınız kıyı yönetmeliği ve deprem yönetmeliği açısından değerlendirilsin. Bugün, bu acıların üzerine değerlendirsin ki katliamın güncel belgesi olsun.

marmaris kızılbük devremülk

‘Vicdanımız rahat’ diyebilecek misiniz?


Güncel hangi yönetmelikleri uygun bu yapı? Ya da sadece deniz manzaralı dev bir mezar inşa edilmesine mi izin veriyorsunuz? 20 yıllık binaların yapı denetimlerini başlatacağını söyleyen Marmaris Belediyesi inşaatı devam eden projelerle harekete geçmelisin. Sen de “benim vicdanım rahat” diyebilecek misin Marmaris Belediyesi, Muğla Valiliği?

İTÜ deprem raporuna göre yıkımın en belirgin nedenleri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.