Çalışma Prensipleri Rehberi

İndigo Dergisi

İndigo Dergisi’nde yazısı yayımlanan her yazar, bu sayfada yer alan Çalışma Prensipleri’ni okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Yazar Kullanıcı Sözleşmesi  |  Yazar Rehberi   |  Sıkça Sorulan Sorular


1- Teslim ve takvim

a) İndigo Dergisi, günlük/saatlik yayın yapan bir yayın organı olduğu için herhangi bir teslim tarihi söz konusu değildir. Gündemle ilgili yazılar aynı gün içinde yayına alınır.

b) Yazı teslim formatıyla ilgili detaylı bilgi Yazar Rehberi‘nde mevcuttur. Tüm yazarların beklediğimiz formata göre yazı teslim etmelerini bekliyoruz. Yazı teslimi WordPress sistemi üstünden yapılmaktadır. Sisteme nasıl yazı girebileceğiniz konusunda da yine Yazar Rehberi sayfamızdan bilgi alabilir, sorun yaşadığınız noktalarda her zaman Editör’e ([email protected]) danışabilirsiniz.

c) Yayına alınacak yazılara, yayın düzenine ve güncelliğe göre karar verilmektedir ve ne zaman yayına alınacağı ile ilgili bir kesinlik söz konusu değildir. Yazılacak konu güncelse, gecikme yaşanmaması için mutlaka Gündem kategorisi seçilmeli ve Editör’e bilgi verilmelidir.

d) İndigo Dergisi adına röportaj yapılmadan önce yazar tarafından mutlaka Yazı İşleri’nden ([email protected]) onay alınması gerekmektedir. Aksi halde röportaj yayına uygun görülmezse size vaktini ayıran kişiye karşı zor durumda kalabilirsiniz. Ünlü kişilerle röportaj yapılmadan önce hazırlamış olduğunuz soruları yine tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

e) Blog, günce, Facebook durum güncellemesi tarzında pekala kişisel sayfalarınızda paylaşabileceğiniz edebi veya deneme niteliğinde, belli bir konu odağı, ana fikri bulunmayan yazıları değerlendirmeye almıyoruz.

f) Tekrar eden konulardaki yazılar, kısıtlama getirdiğimiz kategorilerdeki (Kişisel Gelişim, Ruhsal, Ezoterizm) yazılar, yayın ilkeleri ve içerik politikamıza uygun olmayan yazılar yayınlanmayabilir. Bu yüzden öncesinde Editör’e bilgi vermek son derece önemlidir.

g) Yazıyı hazırladıktan sonra incelemeye gönder butonuna tıkladığınızda Editör’ün yapacağı düzenlemeden sonra yazınız yayına alınır. Taslak olarak kaydet butonuna tıkladığınızda, yazıyı düzenlemeye devam edeceğiniz anlamına gelir ve Editör tarafından dikkate, düzenlemeye ve yayın sırasına alınmaz.

h) Yazılar üstünde her türlü editöryal düzenlemenin yapılması, İndigo Dergisi’nin üstünde durduğu yayıncılık ve çalışma prensipleri gereği kaçınılmazdır. Başlık, imla, görsel seçimi, ana metin, giriş yazısı vb düzenlemeleri yapmak ve standartlarımıza uygun hale getirmek başta yazarların sorumluluğudur. Yazılar yayımlanmadan önce editörler tarafından başlık ve görsel seçimi de dahil olmak üzere her türlü editöryal müdahale yapılabilir. Çokça imla hatası bulunan veya yetersiz düzeyde olan yazılar taslaklara taşınarak yazar tarafından düzenlenene kadar beklemede kalır. Yayın sırasına alınmaz.

Yazınızda eksiklikler varsa Editör tarafından yazının en üstüne notlar eklenerek taslaklara taşınır. Yazarın notlara bakarak düzenleme yapması ve tamamladıktan sonra tekrar incelemeye göndermesi gerekir. Yazı düzeltilene kadar taslaklarda beklemede kalır ve yayın sırasına alınmaz. Yazı içeriği Editör tarafından yayına uygun görülmediyse editör notu eklenerek taslaklara taşınır ve bir süre sonra sistemden silinir.

i) Her türlü iletişimde [email protected] adresimize mail atabilirsiniz. 12 saat içinde geri dönüş alamazsanız lütfen tekrar mail gönderip teyit isteyiniz.

j) Künye sayfasındaki isimler ay sonu veya ay başı periyodik olarak güncellenmektedir. Bir ay geçmesine rağmen adınız yer almıyorsa Editör’e ([email protected]) bilgi verebilirsiniz.

2- Kadrolu Yazarlık

a) Kadrolu yazarların, ay içinde en az 3 yazı teslim etmeleri mecburidir.

b) Düzenli olarak ayda 3 ve üstünde yazı teslim etmeye başlayan yazarlar, Yazı İşleri’nin kararıyla kadrolu yazarlar listesine alınır. Diğer yandan ayda 3 yazı teslim eden her yazar kadrolu yazarlar arasına girmeyebilir. Kadrolu yazarlar, İndigo Dergisi’nin daimi ve kıdemli ekibi arasındadır.

c) Kadrolu yazarlık statüsündeyken mazeretsiz ayda 3 yazı teslim etmeyen yazarlar, haber verilmeksizin katılımcı yazarlığa alınır.

3- Katılımcı Yazarlık

a) Yazarların Katılımcı Yazarlar listesinde olabilmeleri için ayda en az 1 yazı teslim etmeleri gerekmektedir.

b) Düzenli yazı teslimi yapamayan yazarlar, bilgi verilmeksizin Katılımcı Yazarlık’tan çıkartılır.

c) Yeni kabul edilen her yazar, öncelikle Künye’ye eklenir. 3 ay boyunca ayda 1 yazı teslim eden yazarlar, Katılımcı Yazarlar arasına alınır.

4- Yürütme ve iletişim

İndigo Dergisi’nde yayınların işlerliği, Yazı İşleri ve editörler tarafından sağlanmaktadır. İletişimde Facebook/Whatsapp mesajlarını dikkate almıyoruz.

5- Güncellik

Güncel bir yazı teslim ettikten sonra Editör’e bilgi verilmesini rica ediyoruz. Özel bir gün veya anlık bir gündem konusundaki yazılar mutlaka o gün içinde veya ertesi gün yayına girmelidir. Editör ([email protected]) bu konuda bilgilendirilmeli, yayına gireceği tarihle ilgili de mail ile hatırlatma yapılmalıdır. Gönderdiğiniz maillere 12 saat içinde dönüş alamazsanız, lütfen tekrar mail göndererek teyit isteyiniz.

6- Yorumlar

Yazarlar, İndigo Dergisi’nde hiçbir yazının altına olumlu veya olumsuz yorum yazmamalıdır. İndigo Dergisi’nin Facebook sayfasında paylaşılan yazıların altına da aynı şekilde olumlu/olumsuz hiçbir şekilde yorum yazılmamalıdır. Yalnızca okurların doğrudan mail aracılığıyla gönderdiği eleştirilere makul ölçüde saygınlık çerçevesinde profesyonelce yanıtlar verilebilir. Aynı şekilde başka bir yazarımızın yazısıyla ilgili yapmak istediğiniz olumlu/olumsuz eleştirisi varsa bunu da özelden mail aracılığıyla yine saygınlık ölçütünde yapabilirsiniz. Bu tür yazışmalarda bilgi(cc)’ye [email protected] adresini de dahil etmeniz rica olunur. Yazarlarımızın hiçbir şekilde okurlarla veya diğer yazarlarla negatif iletişim içinde olmasını istemeyiz.

7- Haklar

a) İndigo Dergisi’nde yazar kullanıcı hesabı açılarak yazarlık yapmaya başlayan tüm kullanıcılar, İndigo Dergisi Yazar Kullanıcı Sözleşmesi‘ni okuyup kabul etmiş sayılırlar. Bu yüzden başvuru yapılırken sözleşmenin dikkatlice okunması son derece önemlidir.

b) İndigo Dergisi yazarlarına herhangi bir ücret vermemektedir. Yazarlar İndigo Dergisi’nden hiçbir koşulda herhangi bir ücret talep edemez. İndigo Dergisi de yazarlarının yayınladığı yazılardan herhangi bir ücret talep etmez.

c) İndigo Dergisi’nde yayımlanması için gönderdiğiniz yazılar, web sitemizde yayımlandığı andan itibaren tüm yayın ve kullanım hakları İndigo Dergisi’ne aittir. Yazarlar kişisel bloglarında/sitelerinde İndigo Dergisi’nin Kopyalama Kuralları‘na uyarak yazılarını alıntılayabilirler.

d) Bir yazı, İndigo Dergisi’nde yayımlandığı andan itibaren tamamen veya kısmen kaldırılması mümkün değildir.

e) İndigo Dergisi’ndeki yazarlığınız sonlandıktan sonra da daha önce İndigo Dergisi’nde yayınlanan yazılarınızın kaldırılması mümkün değildir. Bu noktada İndigo Dergisi’nin yayıncılık prensibini basılı bir yayın olarak düşünebilirsiniz.

f) Yazarlığın sonlandırılması durumunda:

  • Yazarın kullanıcı hesabı kalıcı olarak kapatılır.
  • Yazarın ismi Künye sayfamızda “Tüm Yazarlar” kısmında görünmeye devam eder.
  • Yazara ait yazılar kaldırılmaz.
  • Yazar biyografisi kaldırılmaz.
  • Yazar, isminin tamamen silinmesini talep ederse; kendi ismi ile yayınlanmış tüm yazıları “Görüş” adlı kullanıcı hesabına aktarılır ve yazarın biyografisi ile künyedeki ismi kalıcı olarak silinir.

g) Bir yazıyı İndigo Dergisi de dahil birden çok siteye göndermek suretiyle yazarlık yapmak İndigo Dergisi’nin çalışma prensiplerine ve ilkelerine kesinlikle aykırıdır. Böyle bir durumda yazarlığınız sonlandırılır.

8- Temsil ve iletişim

İndigo Dergisi’nde yazarlık yapan her yazar, İndigo Dergisi’ni temsil ettiğini unutmamalı ve bu doğrultuda hareket etmeli, iletişimine özen göstermelidir. Yayına giren yazıların anında binlerce kişiye ulaştığı dikkate alınarak yazı teslimlerinde sorumlu davranılmalıdır. Yönetimle, diğer yazarlarla ve okurlarla kurulacak iletişim, saygınlık ölçütünde profesyonelce yapılmalıdır. Saygısız ve emrivaki üsluba hiçbir şekilde tahammül edilmeyecek ve yazarlık derhal sonlandırılacaktır. Editör ve Yazı İşleri ile yürütülecek iletişim yalnızca e-posta üstünden kurulmalıdır.

9- Özgünlük

İndigo Dergisi’ne yayımlanması için gönderdiğiniz yazıların daha önce başka sitelerde kullanılmaması gerekmektedir. Başka sitelerde daha önce yayınlanmış olduğu tespit edilirse yazarlığınız sonlandırılır.

10- Kopyalama Hakkı

a) İndigo Dergisi’nde yayımlanan içeriklerin hakları saklı değil, şeffaftır. Kopyalama kurallarımıza uyularak alıntı yapılabilir. Bkz. Telif ve Kopyalama Hakkı.

b) İndigo Dergisi’nin özgünlüğü açısından yayımlanan yazılarınızın şahsınız ve İndigo Dergisi adına takipçisi olmanızı rica ederiz.

c) İndigo Dergisi’nde yayına giren her içeriğin hak ve kullanım sahibi İndigo Dergisi olduğu için telif ihlali yapan siteleri [email protected] adresimize bildirebilirsiniz. Hukuki uyarı tarafımızca gönderilmektedir. Yazar tarafından herhangi bir iletişim kurulmamalıdır. Bu konudaki sorularınızı [email protected] adresimize iletebilirsiniz.

Yazı İşleri İletişim

YAZI İŞLERİ
[email protected]

İndigo Dergisi hakkında bilgi

İndigo Dergisi, 2005 yılından beri yayın hayatında olan ve günlük yayın yapan bağımsız bir medya kuruluşudur. Tamamen şeffaf ve ilkeli yayıncılık prensibiyle çalışmakta, 3 milyon üstünde gösterime ulaşmaktadır. Türkiye’nin en çok tıklanan haber siteleri arasındadır. 25-45 yaş aralığında olan A, B, ve C+ hedef kitle tarafından takip edilmektedir.