Türkiye’nin İlk İnsansı Robotu: SURALP

Yaklaşık sekiz yıl ve 1 milyon dolarlık yatırımdan sonra Türkiye de insansı robot üreten seçilmiş ülkeler arasına katıldı. Türkiye’nin ilk insansı robotu Suralp görücüye çıktı. Çeşitli figürlerle dans eden robot, Türk mühendisler tarafından yapılan ilk insansı robot olma özeliğini taşıyor.

suralp ilk yapay zeka

Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Kemalettin Erbatur liderliğindeki bilimciler 5 yıl süren bir çalışmayla Suralp’i tamamladı. Robotla ilgili bilgi veren Erbatur, “2001 yılında insansı robot çalışmalarına başladığında Türkiye insansı robot teknolojisinin 30 yıl gerisindeydi. Bu fark Suralp’ın Türkiye’de tasarım ve imalinden sonra 10 yıla indi. Bu gelişme ile Türkiye, insansı robot çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülkelerden biri oldu. Bu başarının çarpıcı yanlarından biri de yurt dışındaki benzerlerinden çok daha düşük maliyetle ve çok daha sınırlı bir kadro ile gerçekleştirilmiş olması” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk insansı robotu Suralp, Japonya ve Amerika’daki örnekleriyle karşılaştırıldığında belki çok ileride değil ama ülkenin robotçuluk programlarını temsil etmesi açısından son derece büyük bir adim olarak görülüyor. İnsansı robot çalışmaları süper güç olan ülkelerin dışında da yayılmaya başladı, örneğin Temmuz ayında İran’ın Surena 2 isimli robotu tanıtılmıştı. Suralp’in iletişim becerileri “evet” ve “hayır” komutlarıyla sinirli ama dans etmek ve içecek getirmek gibi temel robot hareketlerini başarıyla yerine getirebiliyor.


Yetenekleri dansla sınırlı olmayan Suralp, değişen yüzeylerde yürüyebiliyor. Dengesi bozulduğunda ise duvardan destek alarak yürüyen Suralp, çöp bile atıyor. Suralp’in tek eksiği şimdilik konuşamaması… Ancak, “Danstan keyif aldın mı?”, “Ve Yoruldun mu?” sorularına başını sallayarak yanıt veriyor.

164 santimetre uzunluğunda 114 kilogram ağırlığındaki Suralp’in bacaklarında ve kollarında 6’şar eklem bulunuyor.

Kontrol elektroniği sırtına yerleştirilen Suralp’ın yürüme ve diğer hareket fonksiyonları, bu donanım üzerinde çalışan kontrol ve algılama algoritmaları ile sağlanıyor.


Türkiye’nin ilk insansı robotu Suralp’ın maliyeti ise dünyadaki benzerlerinden oldukça az, 1 milyon dolar.