49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na Büyük İlgi

Ülkemiz, 2020 Olimpiyatları’na adaylığını ilan etmesinin ardından, bu yıl 49’uncusu düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, binlerce sporcu, amatör bisikletçi, halkın ve medyanın yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

ulasim amacli bisiklet yollari istiyoruz

“Ulaşım amaçlı bisiklet yolları istiyoruz”

İstanbul, olimpiyatlara hazır ve talip olduğunun ilk sinyallerini veriyor vermesine. Ancak vatandaş, tehlikesiz ve rahat bir şekilde bisiklet binebilecekleri yol ayrımlarının yapılmasını istiyor. Diğer yandan, yalnızca spor için değil, ayni zamanda çevresel faktörlere bakıldığında da bisiklet gerekli bir ulaşım aracı. Malum İstanbul trafiğinde yaya olmak bile büyük bir tehdit; her an ezilme korkusuyla yaşanıyor. Ana akım medyadan okuyabileceğiniz klasik haberlerin dışında önemli bir konuyu da gündeme getirmek istedim kısaca…


Bisiklet tutkunları ve amatör sporcular, şehir içinde yeterli düzeyde bisiklet yolları bulunmayışının haklı tepkisini veriyor. 2020 Olimpiyatları’na adaylığını koyan İstanbul, yalnızca olimpiyatlar ve medyadaki lansman için değil, aynı zamanda pratik olarak, vatandaşını bu güzel spor dalına ısındıracak gerekli adımları atmalı.

49 cumhurbaskanligi bisiklet turu

Bisiklet turu etapları

Tura dönecek olursak; Alanya’dan başlayan etaplar, sırasıyla Antalya, Elmalı, Göcek, Marmaris, Turgutreis, Bodrum, Selçuk (Meryem Ana), Kuşadası ve İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul final etabında, Sultanahmet Meydanı’nda verilen fodeparla birlikte bisikletçiler halkın büyük ilgisiyle birlikte Cankurtaran alt geçidini geride bırakarak, Sahil Yolu’ndaki Kennedy Caddesi’ne indiler. Burada resmi ‘start’ verildi ve 175 sporcu İstanbul-İstanbul etabına başladı.

Sultanahmet Meydanı’nda başlayan ve Caddebostan Sahil Yolu’nda tamamlanan 121 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabına halk yoğun ilgi gösterdi. Milli gurur kaynağımız Türk Hava Yolları’nın ana sponsor olduğu turnuvada 1300 kişi çalıştı.

121 kilometrelik İstanbul etabını Alman sporcu Marcel Kittel kazandı. Genel klasmanda ise Torku Şekerspor’dan Mustafa Sayar birinci oldu.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha önceki yıllarda olduğu gibi start ve finiş alanında bulunuşuna bir yenisini daha ekleyerek Şaşkınbakkal’daki finiş alanına gelerek Cumhurbaşkanlığı adına düzenlenen bu büyük organizasyonu onurlandırdı.