EFT tekniği nedir? EFT duygusal özgürleşme tekniği nasıl uygulanır?

EFT bir enerji psikolojisi tekniğidir. Diğer bir ifade ile duygusal özgürleşme tekniğidir. Enerji meridyenlerini uyarma açısından akupunktur ve akupres ile olumlamalar açısından da NLP’nin ortak bir sentezi diyebiliriz.

Vücudun enerji sistemi

Beynimiz milyonlarca hücreden oluşur ve bioelektirik üretir. Dalga enerjisine çevrilen bu elektrik Alfa Delta Teta Beta ve insan ruhuyla bağlantı kurduğunda Gama dalgaları üretir.

Yaşam enerjisi, vücudumuzda enerji meridyenleri aracılığı ile dolaşır. Hücrelerdeki enerji seviyesi bu kanallarla besleniyor. Eğer meridyenlerdeki enerji akışı blokaja uğrarsa, bu meridyenlere bağlı organlarda da etkisini gösterir.


“Bütün olumsuz duyguların nedeni, vücudun enerji sisteminin bozulmasıdır” Gary H.Craig

Düşüncelerimizin negatif olması, yaşadığımız travmalar, korku suçluluk nefret kırgınlık gibi duygular, ilgili meridyenlerde tıkanıklığa neden olur. Bu duygular ve travmatik anılar bedenin enerji kanallarında saklandıkça, bedensel rahatsızlıklar ve psikolojik acı olarak kendisini tezahür ettirir.

İşte bu noktada, EFT; bedenimizdeki bazı meridyenlere vuruş ve olumlamalar ile tıkanmış enerjiyi dağıtmayı ve dengelemeyi amaçlıyor. Enerji meridyeni dengelendiğinde, tıkanıklığa neden olan duygu da kayboluyor.

EFT için sorunun ne zamandır süre geldiği önemli değil. Terapilerdeki gibi amacı ‘anıyı tedavi etmek’ olmadığı için, tedavi süreci kişiye psikolojik acı vermiyor ve uzun seanslar gerektirmiyor. İlaç ve iğne tedavisi içermiyor. EFT’nin işe yaraması için, kişinin buna inanması da gerekmiyor.

EFT, fobilerden kurtulmak için (örümcek korkusu, yükseklik korkusu, toplum önünde konuşma korkusu vb), bağımlılıklardan özgürleşmek için(sigara, alkol bağımlılığı), fiziksel ağrılardan kurtulmak için(sırt, bel ağrıları vb), geçiş acılardan özgürleşmek için (tacize maruz kalma, travmalar vb) için kullanılabilir. Hiç bir yan etkisi olmadığı için, her durumda kullanılabilir.

Ayrıca terapistler, tıp doktorları, akupunktur ve refleksoloji uzmanları, tedavi sürecini bu teknik ile birleştirebilirler.

eft vuruş noktasiVuruş Noktaları:

Başınızın üst kısmı

Kaşınızın hemen başlangıcı

Her iki gözün dış kenar kemiği

Gözünüzün altı elmacık kemiğinizin üstü

Burnunuzun altı ile üst dudağınızın ortası

Alt dudağınızın altında çene kıvrımının ortası

Köprücük kemiğinin hemen altı

Erkekler için, göğüs ucu hizasında kol altı, bayanlar için; kol altının 4-5 cm altı

eft ellerEller için:

Baş parmak noktası

İşaret parmağı noktası


Orta parmak noktası

Küçük parmak noktası

Gamut noktası; elin üstünde yüzük ve küçük parmak arasındaki ayrımın ortalama 2 cm üzerinde

Arkadaş noktası; elin yumruk yapıldığında, elin dış yanında oluşan kıvrımın hemen üstünde

Madalyon-Hassas noktası; vücudun sol tarafında kalbin 3-4 cm üstünde kemiğin altında kala noktadır.

Önce sorunun 1-10 arasında büyüklük derecesini belirliyoruz. Amacımız EFT yi tekrar tekrar uygulayarak, durumu sıfıra indirgemek.

Başın üst kısmından başlayarak, işaret ve orta parmağımızla beraber, başımızın üst kısmından başlayarak, sırasıyla her vuruş noktasına ortalama 7 vuruş yaparak ilerliyoruz. Daha sonra hassas noktaya ya da arkadaş noktasına aynı işlemi ovalayarak yapıyoruz. Ve ovalama ya da vurma sırasında şu cümle kalıbını sesli ve hissederek söylüyoruz.

 

Bu………………sahip olsam da, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Hala…………… bir kısmına sahip olsam da, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

 

Örneğin; bu sosyal fobiye sahip olmama rağmen, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Bir yandan vuruşumuza devam ederken bir yandan olumlamamızı sesli olarak söylüyoruz.

Bir tur tamamlandığında derin bir nefes alalım ve tekrar sorun derecesi sıfıra inene kadar devam edelim. Ancak sonraki turlarda, olumlamamızı şu şekilde değiştiriyoruz.

Örneğin; Hala bu sosyal fobinin bir kısmına sahip olsam da kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

eft 1Uygulama sırasında, sorununa genel bir ifade kullanmak yerine daha özel bir ifade kullanmak daha etkili çözüm sağlıyor. Örneğin insanlara genel bir kırgınlığınız varsa bunu düşünmeye sebep olan birkaç anı hatırlayın ve bunun üzerinde çalışmalar yapın.

Örneğin; Babam ben 15 yaşında iken, misafirlerin önünde bana bağırmasına ve tokat atmasına rağmen, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.

Bir konu ile çalışırken, muhtemelen anılar hatırlandıkça saklı kalan diğer duygular ya da başka anılar ortaya çıkacağı için, olumlama cümleleri de bu ölçüde değişmeli. Çünkü asansörden korkan biri aslında nefessiz kalmaktan korkuyor olabilir ve bunun sebebi de küçükken boğazına bir madde kaçması ve bu süre içinde çok telaşlanması olabilir.

Vuruşlar sayesinde, sorunun enerji bedende yarattığı blokajı ortadan kaldırırken, onaylamalar sayesinde de zihinsel olarak sorunu bırakmış oluyoruz. Israrla yapılan çalışmalar ve sorun başka yönleriyle tekrar alıp EFT yi uygulamak sonuç getirecektir. Seans sırasında şarkı söylemek kişinin o anda aklına gelen şarkı sözleri ya da göz çalışmaları da kullanılabilir.


Yazı ile bu teknik öğrenilemeyeceği için, istek duyuyorsanız, eğitimini almanızı öneririm. Ayrıca bahsettiğim olumlamalar ve vuruş noktaları bu eğitimin birinci kısmını kapsıyor.

Çapalama: NLP’de özel bir teknik